Tenerife | srpen 2017

Kanárské ostrovy – Tenerife

Na naši dovolenou na Tenerife vzpomínáme s Markem s láskou a nadšením. Stačily necelé 3 týdny a my jsme si tenhle španělský ostrůvek v Atlantiku navždy zamilovali a jeho návštěvu vřele doporučujeme všem cestovatelským nadšencům. Byla to naše první zahraniční cesta delší než 10 dní a zároveň první návštěva ostrova. Poprvé jsme si půjčovali společně auto, poprvé ochutnali papáju a maracuju a já byla poprvé na černé pláži. Čím nám Tenerife natolik učarovalo?

Exotika a skvělé počasí

TenerifeOstrov Tenerife je největším a zároveň nejvíce obydleným španělským ostrovem. Díky své zeměpisné poloze a jedinečnému reliéfu bývá, stejně jako další Kanárské ostrovy, označován za ostrov věčného jara. Kvůli chladným pasátovým větrům a studenému Atlantskému oceánu má severní část ostrova zcela jiný charakter než část jižní. Zatímco jih Tenerife je vyprahlá, suchá oblast s pobřežím lemovaným hotelovými komplexy a nákupními zónami, určenými k oblažování turistů, sever Tenerife je hornatý, deštivý, zelený a plný exotiky. Pokud byste tedy chtěli z dovolené mít i něco jiného, než jenom povalování se na pláži a následné nakupování suvenýrů, pak jeďte, stejně jako my, na sever – budete okouzleni.

Díky tomu, že Pico del Teide, nejvyšší hora ostrova (a zároveň celého Španělska), společně s pohořím Anaga rozděluje ostrov na dvě poloviny, můžete být svědky naprosto báječného jevu: Když na jedné polovině ostrova prší, přejeďte jednoduše za kopec na druhou polovinu a užívejte si dosyta horké sluníčko.

 

Nádherná příroda

Parque Nacional del Teide

Parque Nacional del TeideNárodní park Parque Nacional del Teide zabírá téměř celé Tenerife a rozhodně stojí za návštěvu. V jeho epicentru se totiž nachází sopka Pico del Teide. Jedná se o neaktivní sopku, nicméně jakmile se přiblížíte vrcholu, zaznamenáte jistě aroma čpavku a síry vycházející z několika stále aktivních fumarolů. Věrného kamarádu nejvyššímu vrcholu Španělska dělá Pico Viejo. Oba vulkány pak stojí uprostřed obří caldery nesoucí název Las Cañadas. Jestliže se do této sopečné krajiny vydáte, buďte připraveni na to, že si možná budete připadat jako na Marsu. Krajina je oranžová, písečná a téměř nehostinná. Všude kolem vás jde vidět lávovou horninu a nedozírnou planinu bez jedinného stinného místa. Rozhodně tedy doporučujeme opalovací krém s sebou!

Na Pico del Teide se dá vystoupat pěšky anebo zvolit pohodlnější cestu – lanovku. Ta zdolá převýšení 1200m (mezi spodní a horní stanicí lanovky) za 8 minut. Nicméně stále ještě nemáte vyhráno. Pokud vás láká nahlédnutí přímo do kráteru, dál musíte pěšky – pozor: s platným povolením pro vstup vydávaným správou národního parku. Toto povolení je třeba získat několik dní dopředu. My jsme se s Markem spokojili s procházkou v okolí horní lanovkové stanice a i to byla pecka. Z výšky 3555m n.m. máte celý ostrov jako na dlani. Za dobrého počasí jsou k vidění i vedlejší ostrovy. 3 a půl tisíce metrů už ale je docela výška. Kdyby vás přepadla slabost a cítili jste, že se vám špatně dýchá, pravděpodobně zažíváte první z příznaků výškové nemoci. Nebojte ale – jakmile sjedete lanovkou dolů, bude zase dobře!

Věděli jste, že Roque Cinchado (úvodní foto článku) byla zvěčněna na zadní straně staré španělské bankovky 1000 Pesos?

 

Paísaje Lunar

Paísaje lunar TenerifeJestliže na dovolené rádi protahujete svalstvo, pak určitě doporučíme výlet k Paísaje Lunar (měsíční krajině) v parku Corona Forestal (navazuje na jižní okraj NP del Teide). V informačním centru si dopředu vyžádejte podrobnou turistickou mapku a pak už hurá směrem k vesničce Vilaflor a odtud pak ke svérázným pískovcovým útvarům. Nenáročná cesta (jenom je příšerné vedro) je lemovaná stovkami kanárských borovic. Můžete tak cestou obdivovat, jak dlouhé jehličí tento kanárský endemit má. Při bližším pohledu na obří množství uschlého jehličí všude kolem vás pochopíte, proč se kdysi právě borovicové jehličí používalo na vystlání přepravních beden při exportu kanárských banánů.

Stezka vás zavede na vyhlídku, ze níž můžete úžasnou měsíční krajinu obdivovat. POZOR! K útvarům jde dojít. Jen je třeba sejít po neoznačené pěšině z vyhlídky dolů a následně se na vyhlídku zase napojit. Pěšinu k měsíční krajině lze snadno přehlédnout. Tak abyste pak nebyli smutní.. tak jako my…

 

Parque Rural de Anaga

Anaga TenerifeDalší překrásná část Tenerife – pohoří Anaga na severu ostrova. Do tohohle zeleného vavřínového háje plného zatáček, mlhy, deště a bujné zelené vegetace se prostě musíte jet podívat. Úzké klikaté cestičky vás zavedou přímo do centra nádhery, díky které pochopíte, že Tenerife není jenom nádherná pláž a obchody se suvenýry. Pokud budete mít štěstí a zrovna nebude mlha, můžete se kochat úžasnými pohledy do krajiny, zatímco si vychutnáváte zralý plod opuncie. Jestliže přeci jen máte touhu po nějakém tom koupání, pak si přes klikaté cesty dojeďte k vodnímu osvěžení na pláž Playa del Roque de las Bodegas. Cestou se určitě zastavte ve vesnici Taganana, pohled na ni rozhodně stojí za to.

Prozkoumávat pohoří Anaga je ovšem nejlepší pěšky, a tak dojeďte třeba na vyhlídku Cruz del Carmen a odtud se vydejte pěšky po některé z turistických cest. My vyzkoušeli vydat se po cestičce do Punta del Hidalgo. Necelých 11 km neustálého klesání v nás po 5 hodinách zanechalo nezapomenutelný dojem. Krása Anažského pohoří je zkrátka nepopsatelná.

Tip: Před cestou do pohoří Anaga si dotankujte plnou nádrž, v horách na benzínové stanice nenarazíte.

 

Barranco de Masca

Barranco de Masca TenerifeAsi nejznámější turistickou atrakcí na Tenerife je procházka roklí Masca. Dokonce i někteří z těch, kteří jezdí na Tenerife pouze za pláží, o slavné procházce roklí slyšeli. Údajně se jedná o nejnáročnější trek, který na Tenerife můžete jít. Doporučuje se pevná obuv a minimálně 4 hodiny na cestu seshora dolů k oceánu. My jsme si s Markem tuto cestu švihli den po tom, co jsme absolvovali těch 11 km v Anaze a musíme říct, že se to vůbec nedá porovnávat. Sestup v Masce byl plný kamení a bez výhledů (ano jdete skutečně v rokli). Pokud se moc neloudáte, zvládnete cestu shora dolů za necelé 2 hodinky. Málokdo se odhodlá jít cestu od oceánu zpět nahoru. Uznávám, to musí být výzva. Stoupat x hodin kámen po kameni úzkou roklí nemusí být jednoduché.

Pokud ale jako my půjdete pouze shora dolů, vůbec se nemusíte bát. U oceánu, na konci vaší pouti, vás čeká příjemná možnost plavání v průzračně čisté vodě. Ta je poměrně hluboká, takže klidně můžete do vody i skákat. Po dlouhém sestupu si ve vodě náramně odpočinete. No a po odpočinku pak stačí nasednout na loď a nechat se odvést do přístavu v Los Gigantes. Návrat k autu zaparkovanému nad roklí zvládnete buď taxíkem nebo autobusem.

 

Kanárská kuchyně

Exotické ovoce TenerifeNa Tenerife, stejně jako na všech ostatních Kanárských ostrovech, se prostě božsky najíte. Zdejší kuchyně oplývá neskutečně velkým množstvím tropických plodů, ryb, brambor a skvělého vína. Ryby a mořské plody asi nikoho na ostrově nepřekvapí, ale co překvapit může, je velká produkce medu. Včelí med je pro Tenerife, jeho ekonomiku i hospodářství velice významný. Pilné včelky poctivě opylují rozkvetlé květiny a neúnavně vyrábějí zásoby sladkého medu. Stejně tak je pro ostrov významná produkce vína. Ať už budete ostrovem projíždět kdekoli, je téměř jisté, že alespoň jednou narazíte na lagar – starý lis na víno. Dalšími často pěstovanými plodinami jsou brambory a šafrán.

Po celém ostrově jsou roztroušeny stovky banánových plantáží. Můžete tak obdivovat vskutku exotické banánovníky i s jejich květy a plody v jejich domácím prostředí. Myslím, že není nutné zmiňovat, že kanárské banány jsou chuťově velice lahodné a sladké.

Nejtypičtější kanárskou lahůdkou jsou brambory s Mojo verde nebo Mojo picón. Malé kulaté brambory se nechají vařit ve slané mořské vodě i se slupkou. Uvařené se pak podávají s pálivou omáčkou s čili papričkami, případně se zelenou bylinkovou omáčkou (koriandr, petržel).

Ropa viejaPokud vás nelákají tisíce možných úprav ryb, vyzkoušejte třeba pokrm „ropa vieja“ (v překladu „staré oblečení“). Jedná se v podstatě o smíchané kuchyňské zbytky, podušené dohromady. Neměla by chybět cizrna, mrkev, hovězí maso nebo cibule. Můj popis, pravda, nezní zrovna lákavě, ale vězte, že celkově je ropa vieja gastronomickou lahůdkou, takže směle do toho! 

Jestliže jsme vás nenalákali na brambory, ryby ani na ropa vieja, pak vám doporučíme alespoň kozí maso. Pečínka z kozího masa je lahodná a svou chutí si vás získá. No a pokud ani koza není pro vás to pravé ořechové, pak si dejte skleničku vína a olivy.

Nám s Markem velice chutnalo v Restaurante Casa Vieja. Dokonce natolik, že jsme se do ní vrátili – a to nikdy neděláme! Takže vám vřele doporučujeme!

 

Kanárská architektura

TenerifeAni města na Tenerife nejsou pro turisty zklamáním, pokud tedy vynecháme Santa Cruz de Tenerife. Asi nejkrásnější ukázkou tradiční kanárské architektury je bývalé hlavní město San Cristobal de La Laguna. Jeho historické jádro je natolik šarmantní, že bylo zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Jakmile se procházíte po jeho ulicích, téměř každý kout po vás tajně volá, abyste se jej pokusili zvěčnit na fotografii anebo jej alespoň navštívili a na místě se pokochali. Staré paláce botahých za vstupními dveřmi skrývají tichá patia s rozkvetlými ibišky a rododendrony, na které můžete shlížet s tradičních kanárských dřevěných balkonů.

Snad nejskvostnější ukázkou právě těhle dřevěných balkonů je Casa de los Balcones ve městě Orotava. To je další z krásných historických měst ostrova, kde se můžete zasněně toulat ulicemi. Pokud navíc do Orotavy zavítáte v únoru, nenechte si ujít Corpus Christi. Při této příležitosti se totiž ulice a náměstí města promění v obří malířské plátno – na něj se vyskládávají složité obrazce z barevných okvětních lístků. No a nebo si zajeďte na karneval. Věděli jste, že slavný karneval v Rio de Janeiru je vlastně kopií toho kanárského? A že celá architektura jižní Ameriky je vlastně napodobeninou architektury z Kanárských ostrovů?

 

Další tipy, co vidět a dělat na Tenerife

Na exotickém Tenerife se skutečně nudit nebudete. Vidíte to sami, článek už je pěkně dlouhý, a já ani z daleka nevyjmenovala vše, co jde na Tenerife dělat. Zkusím tedy na závěr předat několik rychlých tipů, co ještě byste měli vidět nebo vyzkoušet.

  • Güimar TenerifePyramidy a etnografické muzeum v Güimaru: možnost na vlastní oči vidět staré pyramidy objevené Thorem Heyerdahlem. K tomu výborné a zajímavé muzeum, botanická zahrada s kanárskými endemity (včetně tajinaste rojo) a botanickou sekcí jedovatých rostlin.
  • Město Candelaria: krásná zajímavá katedrála přímo na pobřeží se zajímavou historií
  • Tržnice v Santa Cruz: tržnice hlavního města překypuje exotickým ovocem, kořením, čerstvými rybami rozloženými na 3 patrech
  • Botanická zahrada v Orotavě: rostliny z celého světa dovežené do Evropy. Na Kanárech se měly aklimatizovat před tím, než se vysadí ve Španělsku.
  • Nejzápadnějsí mys ostrova s majákem: Punta de Teno je skutečně malebný Tenerifský kout. Nejlépe si jej vychutnáte při západu sluníčka.
  • Návštěva Loro Parku: velmi komerční, drahá a přeturistovaná ZOO. Nicméně plná exotických zvířat a „promakaných show“. Můžete tak sledovat cvičené lachtany, delfíny, kosatku anebo papoušky jezdící na kole.

Co vám ale doporučíme ze všeho nejvíc – tištěný průvodce po Tenerife od nakladatelství Merian. Skladný, obsáhlý se skvělými tipy a radami.

 

Fotogalerie


 

Zajímají vás další cestovatelská dobrodružství? Přečtěte si například o Lotyšsku, Guadeloupe, Indonésii nebo Makedonii. Anebo mrkněte na některý jiný z našich článků.

Napište první komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *