Bojnice a Banská Bystrica | květen 2017

 

Barbakán Banská Bystrica„Znám milostná dotýkaní
domů a hor a tichých strání
viděl jsem je náhle jednou večer
před sebou stát

V kruhu se kolem města hora svírá
jak kolem lidí smutná naděj a víra
zahlíd jsem víru v jednou z mraků
v paprscích plát

Nad Banskou Bystricí je noc
a lidem co pospíchaj spát
vůní stromů voní dech

Jak miloval Pán Bůh tenhle kraj
když takovou krásu mohl mu dát
obklopit horou pláče zpěv“
[1]

 

Píseň o Banské Bystrici z alba Honzy Nedvěda znám již od dětství. O tom, že text není nadsázkou a Banská Bystrica je skutečně kouzelně krásná, jsem se ale přesvědčila na vlastní oči až v květnu 2017, kdy jsme se s Markem vydali na dovolenou na Slovensko.

 

tankBanská Bystrica

V Bystrici jsme byli sice jenom na jednu noc, ale i tak si nás toto krajské město získalo svým půvabem. Podle názvu města je asi zřejmé, že v minulosti se právě v oněch končinách těžilo. Vzácná železná ruda, stříbro i zlato se v Banské Bystrici těžily již od roku 1255. O několik staletí později se pak začalo těžit dřevo a Banská Bystrica začala dřevo zpracovávat a vyrávět papír. Na konci srpna 1944 se Banská Bystrica stala centrem Slovenského národního povstání. Díky tomu je dodnes v centru, nedaleko náměstí, památník SNP.

Milovníci novodobých dějin a vojenských zbraní tak můžou nyní obdivovat válečnou techniku. K vidění je několik tanků, obrněná vozidla a dokonce nacistický válečný vlak. Nakouknout se dá i do zbudované zemljanky a samozřejmě k památníku všem padlým hrdinům. Nechybí také věčný oheň. Pohled na památník je tak jednoznačně jedním z ikonických městských pohledů.

 

Památník SNP

 

Historické centrum města je krásné, ale malé. Projité křížem krážem jej budete mít za hodinku. Nic vám ale nebrání v tom, trochu zamakat a vystoupat na nádhernou vyhlídku: na vrch Urpín. Odtud můžete blaženě hledět na nádherné zelené kopcovité okolí středověkého města. Výšlap nahoru můžete spojit s procházkou po křížové cestě a nahoře také můžete obdivovat překrásnou kalvárii.

Jestliže byste rádi město poznávali raději z nížin, zaskočte si do Barbakánu na lokše se zelím a uzeným. Nebo si na náměstí dejte halušky či pirohy a zapijte to zlatavým mokem Urpiner z Banskobystrického pivovaru. Po jídle můžete jít prozkoumat středověkou raritu – dům o 5 podlažích. V dobách středověkých totiž nebývalo zvykem stavět budovy vyšší tří pater. Nicméně nedaleko Kostela svatého Kříže se jeden takový středověký panelák nachází. Za pohled určitě stojí také budova krajského soudu nebo domovní znamení husy s lidským obličejem.

 

Bojnice hradPohádkové Bojnice

Malá vesnička s přenádherným pohádkovým hradem láká turisty k návštěvě svou malebností, ale také teplými termálními prameny. V Bojnicích žije necelých 5 tisíc obyvatel, jedná se tak o vskutku klidné místo. Místní romantický hrad je dozajista ikonou města. Ačkoli prapůvodní hrad je datován již od 12. století, svou romantickou přestavbu získal na sklonku století 19. To ale nemění nic na tom, že je kouzelně malebný. Díky tomu si také zahral v nejedné pohádce.

Pod hradem, který se vypíná nad vesnicí, se nachází bojnická ZOO. Malá, ale moc hezká. Pokud se vám tedy nepříčí pohled na zvířata ve výbězích, vřele doporučujeme. I návštěva hradu stojí za to. Průvodce vás provede pokoji a chodbami a přidá k tomu nějakou tu pověru. Znáte to, pohledy do zrcadel, postavení se pod lustry atd. V Bojnicích to je posazení se na kamenou lavici. O tom, jestli se vám do roka narodí syn nebo dcera, rozhodne právě vaše pozadí – jestli jste jej usadili na lavici vlevo anebo vpravo.

 

Bojnický dvor

 

V okolí hradu si určitě také projděte Bojnický dvor, takovou malou „vesničku“ tradičních řemesel a restaurací. Ve stylových starodávných dřevěných domečcích mají řemeslníci své dílny. Pozorovat je můžete přímo při tvorbě, následně je pak můžete finančně podpořit koupí hotového výrobku. K vidění jsou řezbáři, truhláři, kováři a další. Nedaleko jsou i sokolníci s cvičenými dravci. Nechybí také restaurace nebo malá komůrka s postelí, ve které jde zakoupit nocleh.

Lipa krala MatejaOpodál stojí majestátní Bojnická lípa (Lipa kráľa Mateja). Ohromný strom je údajně nejstarším stromen na Slovensku a odhaduje se, že má více než 700 let. Legenda praví, že král Matyáš během svého pobytu v Bojnicích vedl pod lípou diplomatická jednání. Nyní je krásný strom obehnán ochranným plůtkem, aby nepoňoukal rozverné dítky k lození po starých větvích.

Termální lázně a kalvárie

V Bojnicích ale není jenom zámek, pradávná vesnička a ZOO. Bojnice, to jsou i termální prameny, léčebné kůry a možnost ponořit se do příjemně teplé vody. Bazénů je ve městě několik, jeden z nich (Čajka) je potom přímo pod zámkem. Pokud tedy do Bojnic dorazíte v létě, můžete si užít koupání s pohledem na bojnický hrad. Jestliže ale na návštěvu Bojnic vyberete jinou roční dobu než parné léto, okusit termální lázně budete moci například v Léčebném ústavu Mier. Svaly si odpočinou, mysl se zrelaxuje. Prostě paráda.

Jakmile načerpáte ztracené síly, projděte si nedalekou křížovou cestu vedoucí ke kalvárii na kopci, odkud můžete pohlížet, jak jinak, na Bojnický zámek. Pohled je to zase trochu jiný.

Ať už se vydáte do Bojnic nebo do Banské Bystrice, vemte si s sebou fotoaparát a nějaké to euro – to abyste si mohli koupit porci skvělých halušek a pořádně si pochutnali.

Ostatně, i jiná slovenská místa jsou krásná, třeba historické centrum Trnavy. No, posuďte sami zde.

 


 

[1] Honza Nedvěd – Banská Bystrica   

Napište první komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *