Guadeloupe | září 2019 | KARUKERA

Karukera

Karukera je nejen supermarket, který můžete na ostrově Guadeloupe navštívit, nýbrž také kreolský název tohoto tropického souostroví. Jelikož jsme s Markem strávili na Karukeře krásných 18 dní, rádi bychom se s Vámi podělili o některé z našich dojmů. Než tak ale učiníme, dovolte nám shrnout nejprve několik základních informací.

 

Základní info

Guadeloupe je souostroví spadající do francouzských teritorií v karibských Malých Antilách. Díky tvaru největšího z ostrovů bývá někdy přezdíván jako motýlí ostrov. I tohle je ovšem zavádějící, neboť onen motýl jsou ve skutečnosti 2 rozdílné ostrovy vedle sebe propojené mosty. Krom tohoto motýlího dvou-ostrova se pak pod pojmem Guadeloupe skrývá i souostroví Les Saintes a ostrovy Marie Gallante a La Désirade. V turistických průvodcích po Guadeloupu pak můžete najít stránky a informace i o Saint-Martin a Saint-Barthélemy, což jsou ostrovy ležící o několik desítek kilometrů severněji, nicméně spadající do francouzských teritorií.

Na Guadeloupe se tedy mluví francouzsky + kreolsky. Kreolština je logicky nejvíce rozšířena mezi původním obyvatelstvem, které jde od francouzských přistěhovalců jednoduše rozlišit podle barvy pleti. Oficiálním platidlem je euro a jelikož se jedná o součást Evropské unie, je možno na Guadeloupe volat a esemeskovat stejně jako u nás doma – pokud tedy chytnete signál.

Všude roste cukrová třtina, klima je tropické, takže dusno a teplo. Lidé jsou zvyklí na to, že 4 měsíce v roce je může kdykoli zasáhnout hurikán a horečka dengue či žahavé medúzy v moři už je téměř nevzrušují. Všichni večer koukají na guadeloupský televizní kanál a o víkendu jezdí na pláže dělat piknik. Časový posun oproti Čechám je 6 hodin.

 

Naše dojmy

Obecné

  • Hlavní ostrov je větší, než jsme si mysleli. Zapůjčeným vozem Renault Twingo jsme za dobu našeho pobytu ujeli přes 1300 km.
  • Ve vozovém parku byla velice často zastoupena značka Škoda.
  • Z ostrova dýchal evropský charakter – udržované cesty, dobré značení, supermarkety Carrefour.
  • Pláže ne pro turisty, ale pro místní.
  • Domky a silnice skoro všude, čekali jsme více zeleně.
  • Ostrov Basse Terre hodně kopcovitý.
  • Vysoká vlhkost vzduchu, teplo.
  • Prodejci se stánky všude.

 


 

Dojmy z přírody

Pláže

Pláže jsou logicky nedílnou součástí každého ostrova a my jich na Guadeloupe vyzkoušeli desítky. Některé pláže byly kamenité, jiné s pískem jemným, jiné s hrubým. Na severu Basse Terre byly žluté, na jihu Basse Terre černé. Na Grande Terre byl písek žlutý až bílý. A jak už to tak bývá, některé pláže byly strmé, jiné zase hodně mělké.

U pláží rostly palmy, nicméně se nejednalo o takové ty dlouhé ohnuté palmy, co až kýčovitě trčí nad pláž, ale spíše o palmy kokosové, co rostly převážně nahoru. Doplněny byly o listnaté stromy (nevíme, jak se jmenují, ale měly velké tlusté placaté listy, byly košaté a vrhaly mnoho stínu).

Při koupání na některých plážích jsme narazili na mnoho řas, jinde zase na malé medúzy anebo velké vlny. Pokud to máme zhodnotit, nejhezčí pláže byly na severu ostrova Basse Terre, a to konkrétně Plage de Clugny, Plage de la Perle a Plage de Grande Anse.

 

Rozdílnost mezi ostrovy

Grande Terre a Basse Terre, tedy dva ostrovy, které dohromady vytvářejí onoho motýla, si vůbec nejsou podobné. Geologicky jsou ostrovy zcela odlišné, každý vytvořen jindy. Grande Terre je starší a původně se jednalo o ostrov se sopkou, nicméně postupem času sopka zmizela a nyní je ostrov rovinatý. Není tedy divu, že právě na téhle polovině ostrova se nachází letiště s přistávací dráhou. Zároveň je mnohem více obydlený a většina turistů jezdí právě sem, především kvůli mělkým bílým plážím.

Naopak Basse Terre je hodně kopcovitý a zelený ostrov. Roste na něm velké množství tropické vegetace, obydlený je převážně podél okraje, a to především proto, že uprostřed ostrova si hoví sopka La Sufriére, která je se svými 1467 m nejvyšším bodem ostrova. Sopka je činná a stále aktivní – dýmící fumaroly, výpary síry a horké páry proto nejsou u vrcholu nijak překvapivé.

 

Turistika

Z předchozích odstavců je asi zřejmé, že krásnější příroda je na ostrově Basse Terre. Sopka La Sufriére a její bezprostřední okolí tvoří největší část národního parku Parc national de la Guadeloupe. (Součástí parku pak jsou ještě Îlets Pigeon s rezervací Cousteau a dále mangrovy na severu ostrova Grand Cul-de-Sac). Proto je také více turistikých možností právě na Basse Terre.

My jsme s Markem navštívili tropický deštný les. (Tahle návštěva mě stála jedny boty a mnoho potu). S vlhkostí vzduchu přes 90% a s kopcovitým terénem se jednalo o nezapomenutelný zážitek. Všude kolem nás byly obří neznámé rostliny. Mně se nejvíce líbily kapradiny, které byly větší než člověk. V lese bylo hrozně živo, mnoho brouků, cvrčků, kobylek a ptáků. Zajisté tam byli i hadi, ještěrky a další zvěř, ale ty jsme naštěstí nepotkali. Jako nejzajímavějšího obyvatele deštného lesa, kterého jsme na našich procházkách objevili, bychom mohli považovat žábu bufo alvarius.

Další z turistických tras nás zavedla k vodopádům Les Chutes de Carbet. Z celkem 3 vodopádů jsme viděli 2. (Zajímavost: Díky těmto vodopádům se Kryštof Kolumbus rozhodl na Guadeloupe v roce 1493 zastavit. Přítomnost vodopádů mu zvěstovala výskyt pitné vody.)

Protože oba s Márou máme rádi výhledy, výšlap na La Sufriére jsme si nemohli nechat ujít. O výstupu na sopku jsme si četli několik článků, a protože jsme věřili, že se nebude jednat o jednoduchou túru, nabalili jsme do batůžku mnoho vody a jídla. Ve výsledku se ukázalo, že to nebylo zas až tak zlé. Sice jsme funěli a byli trochu zpocení, ale na vrcholek sopky jsme se dostali po dvou a půl hodinkách relativně pomalé chůze. I přesto nás ale mrzelo, že k samotnému kráteru sopky se nebylo možné dostat. Protože se v posledních dnech zvýšila sopečná aktivita (výpary, jedovaté plyny, nové krátery, horké páry, půdní sesuvy atd.), byl poslední úsek cesty zatarasen a nebylo tak možné dojít k zaslouženému pohledu do zemských útrob.

Jednoznačně nejlepším zážitkem na Guadeloupe bylo šnorchlování u ostrovů Îlets Pigeon. S Markem jsme si tak poprvé na sebe oblékli neopren, nasadili ploutve a 2 hodinky se kochali neuvěřitelnou nádherou bohatého podmořského života. Viděli jsme tisíce barevných ryb, želvu a mnoho krásných korálů.

 

Kultura

Ubytováni jsme byli na severu ostrova Basse Terre u Mireille a její dcery Juliet, nedaleko Stewóz (Sainte Rose). Bydlení u Mireille bylo velice pohodové a klidné. Ačkoli Mireille byla „francouzskou náplavou“ na ostrově, bylo příjemné se s ní o Guadeloupe bavit. Trvale se na Basse Terre přestěhovala před 5 lety a za tu dobu se skutečně dokázala stát členkou karukerské komunity. Díky jejím doporučením a radám jsme například mohli být svědky oslavy (něco jako den města) v Petit Bourg. Mohli jsme tak na vlastní očit vidět a slyšet hudbu a tanec gwoka – nejtradičnější z tradičních guadeloupských kulturních aktů.

 

 

Celkově se nám ale na ostrově líbilo, že lidé se na sebe vzájemně usmívají a přejí si hezký den. O víkendech se hromadně scházejí na plážích, kde se oddávají grilování, plavání a poslechu muziky. Třeba neopominout také to, že společně si rádi dají i trochu toho rumu.

 

Tipy, kam vyrazit a co si nenechat ujít

Jen velmi těžko se dají dojmy shrnout do jednoho článku. Za 18 dní jsme toho viděli opravdu mnoho. Pokud byste se na Guadeloupe plánovali někdy podívat, určitě bychom Vám ale doporučili, abyste:

  1. si půjčili auto – dostanete se tak všude a nebudete závislí na spojích autobusové dopravy či na tom, jestli Vám někdo na Váš vztyčený prst zastaví
  2. navštívili vodní rezervaci Cousteau u Îlets Pigeon – i obyčejné šnorchlování bude naprosto nezapomenutelným zážitkem (100% doporučujeme potápěčskou školu Club de plongée Les Heures Saines)
  3. navštívili ZOO a projeli Route de La Traverse – přestože je ZOO malá, budete se tam cítit jako na jiné planetě. Zároveň budete mít možnost vidět tropickou flóru a faunu a ještě zažijete neobvyklý zážitek z procházky po lanových mostech vedoucích nejen nad výběhy krokodýlů.
  4. vyzkoušeli ti punch a ochutnali bokit, agoulou a tropické ovoce (více ve článku o guadeloupském jídle)

V případě, že byste rádi jeli i na některý z vedlejších ostrovů, kupte si lístek předem – je totiž až o několik eur levnější, než když se kupuje na místě v den odjezdu. Nejlevnější společnost, která zajišťuje přepravu mezi ostrovy (Trois Riviére), je pak Val Ferry (odkaz na stránky zde).

Buďte připraveni na to, že mobilní signál je nestabilní a ne všude na ostrově je k dispozici. Pokud používáte online navigaci, doporučujeme proto raději stáhnout offline mapu. Předejdete tak svízelným situacím, kdy nebudete vědět, kudy kam jet.

Určitě si ale s sebou vezměte opalovací krém a foťák s nabitou baterií, k focení budete mít více než dost příležitostí!

 

Fotogalerie 

Napište první komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *