Bali | duben 2018 | 1. ČÁST

5 věcí, co dělat a nedělat na Bali

Bali, malý svérázný ostrůvek v Indonésii, který se, mimojiné, proslavil, díky filmu Jíst, meditovat, milovat, je v poslední době velice často navštěvovanou destinací. Když jsme se před 2 lety s Markem rozhodovali, kam na dovolenou, usoudili jsme, že bychom se mohli právě do tohohle exotického koutu světa podívat. Z našich 3 týdnů na Bali jsme si toho odnesli mnoho, co nám ale utkvělo v hlavě nejvíc a co bychom Vám chtěli poradit a doporučit? No, koukněte se sami!

 

1) Půjčte si skútr a zkuste si zběsilou jízdu vlevo

Marek na skútruAčkoli byste k vypůjčení motocyklu měli potřebovat mezinárodní řidičák, podepsání kontraktu, prohlédnutí vozidla, uzavřít pojištění a tak vůbec nějaké ty úřednosti, na Bali je to všechno jinak! Stačí zajít do stánku se smíšeným zbožím a zeptat se, jestli půjčují motocykly. Pravděpodobně ano. Pokud ale ne, tak nezoufejte – majitel určitě bude mít kamaráda/ souseda/ bratrance, který motorky půjčuje za dobrou cenu. Následně stačí ústně říct, že motorku řídit umíte a máte řidičák, zaplatit pár indonéských rupií a můžete nasednout a jet. Majitel toho šrotu, který jste si půjčili, vás pomůže roztlačit a za pár drobných ještě přihodí pseudopřilbu. A jede se!

Na Bali se jezdí vlevo, tak jako se jezdilo i u nás před Protektorátem. A je to teda jízda! Vozidlo, které je větší, má přednost. Všichni jezdí na motorkách, v žabkách, s bednami na hlavě, s pojízdnou kuchyní nebo se třemi dalšími jezdci. Ve větších městech, kde je doprava korigována nejen značkami, pak na vás zběsile pískají policisté a významně gestikulují, čímž přispívají k všeobecnému chaosu.

Nicméně, i přes všechen ten neorganizovaný zmatek je jízda na skútru překvapivě pohodlná a jednoduchá. Doporučili bychom ji proto vyzkoušet všem ošlehaným dobrodruhům a hledačům unikátních zážitků!

 


 

Exotické ovoce a přilba na Bali

2) Dopřejte si rozkoš ve formě exotického ovoce

Stánek s durianyAž půjdete brzy ráno na trh, určitě si kupte lahodné tropické plody. Nejen, že mnoho z nich ani nebudete znát, ale ty, které znáte, vás překvapí svou lahodnou chutí. Tropické ovoce je prostě boží. Plné barev, neznámých tvarů a zajímavých chutí. Místní jej jedí ráno, v poledne i večer. Doma, v restauraci, na pláži. My doporučujeme na vyzkoušení salak – hadí ovoce. Prapodivný exotický plod, jehož slupka skutečně vypadá jako hadí kůže. Jakmile se ovšem tvrdé šupiny oloupou, vykoukne na vás ovoce ve tvaru připomínajícím český česnek. Salak pochází z východní Jávy, ale najdete jej i na Bali. Chutná lehce nakysle, ale je sladký a svěží zároveň.

Pokud byste ke konzumaci něčeho nového rádi připojili i čichový vjem, pak zkuste durian. Nejsmrdutější ovoce na světě si vás buď získá nebo nadosmrti odradí. Ovoce je skutečně natolik smradlavé, že jej nelze vozit v autě. (Tedy pokud nechcete mít zasmrazený vnitřek vozu na několik dní.) Durian ochraňuje ostnatá tuhá slupka. Když se odstraní, vykouknou na vás bílé mazlavé měsíčky tvarem připomínající pomeranč. Samotný plod je velmi silně páchnoucí, mazlavý a nekonzistentní. Za nás s Márou pěknej hnus, ale proti gustu…

 


 

Tegalalang

3) Navštivte Tegalalang a jeho nádherné rýžové terasy

Jedním z nejkrásnějších zážitků, které jsme si z Bali odnesli, byla návštěva rýžových polí v Tegalalangu. Jejich zhlédnutí vám určitě vyrazí dech. Doporučujeme prohlídku na konci období dešťů nebo těsně po něm. To jsou políčka nádherně zelená a svěží a vám prostě nezbývá nic jiného než neustále fotit, fotit a fotit a snažit se tu nepopsatelnou krásu dostat aspoň do jedné fotografie.

Terasovitých políček je v Tegalalangu na tisíce a vy se mezi nimi můžete procházet, jak dlouho chcete. Odvážnější z vás se pak můžou pohoupat na některé z nebeských houpaček, které jsou zavěšené mezi vysokými palmami. Pokud se bojíte případného pádu, pak můžete alespoň fotit nebeské instagramové fotky – Tegalalang je pro ně prostě jako dělaný.

Jakmile budete z procházení se mezi políčky unaveni, zastavte se na šálek lahodného čaje či kávy. Zakousnout můžete čerstvou zralou papáju nebo pitayu. Pomyslnou třešničkou na dortu pak je fakt, že tenhle nezapomenutelný zážitek můžete mít zcela zadarmo, případně za nějaký ten drobný příspěvek, který při vstupu vhodíte do kasičky.

 


 

Uluwatu temple Bali

4) Nechte se okouzlit ikonickými balijskými chrámy

Ulun Danu BeratanChrámů je na Bali snad ještě více než palem. Každý je jiný, každý je fotogenický a všechny jsou neuvěřitelně exotické. Do některých je třeba být přepásán saténovou stuhou, do jiných vás zase pustí pouze v sarongu – velký šátek pro muže, ze kterého se uváže sukně. (Pozor! Vyplatí se koupit si vlastní sarong a vozit si jej s sebou.) Určitě byste ale neměli vynechat chrámy Uluwatu, Ulun Danu Beratan nebo Tanah Lot. Sice jsou všechny obklopené hromadou turistů, kteří se snaží vyfotit co nejmagičtější selfiečko, ale prostě stojí za to.

Nám s Markem se neskutečně líbil chrám Pura Besakih. Matka všech chrámů. Chrámový komplex s 23 chrámy plný Balijců v tradičních róbách s nádobami na hlavách. V nádobách ostatky rodinných příslušníků – s nimi je třeba řádné pomodlení a následná očistná pouť k oceánu zakončená posledním koupáním ve slaných vodách. Teprve poté se můžou ostatky řádně uložit do země. Ideálně ovšem chrám navštivte dopoledne, přes den je doslova zasypán lidmi a není tam k hnutí.

Nejen ve chrámech, ale vlastně po celém Bali, si můžete užívat omamnou vůni zápalných vonných tyčinek. Ty jsou totiž součástí obětin, které každý Balijec klade před své obydlí a naklání si tak božskou přízeň. Při kličkování městem tak na chodnících musíte ještě dávat pozor, abyste nějakou tu obětinu, potažmo vonnou tyčinku, nezašlápli. Koupi vonných tyčinek doporučujeme jako zajímavý tradiční suvenýr.

 


 

Pohled ze sopky Batur

5) Vyšlápněte si na Batur, činnou sopku

Jako správní turisté byste si neměli nechat ujít noční výpravu na aktivní sopku Batur. Zakoupit exkurzi a zapsat se na výlet je relativně jednoduché. Začíná se ve 2 ráno, kdy se čeká, až vás vyzvedne dodávka na recepci hotelu. Pokud budete při výběru cestovky méně úspěšní, tak jako my, počkáte si třeba i dvě hodiny, aniž byste tušili, jestli dodávka nakonec přijede nebo ne. Po vyzvednutí z hotelu následuje cesta na snídani. Tam všichni členové výpravy vyfasují čaj/ kafe a kousíček buchty. Na cestu pak banán, vařené vejce a přenosnou svítilnu. Ze snídaně se pokračuje pod horu, kde začíná výšlap.

Ačkoli ve 4 v noci je dost velká tma, na cestu vám svítí miliony hvězd a stovky baterek jiných turistů, kteří zkoušejí přemluvit své svaly, aby pracovaly uprostřed hluboké noci. Výstup na horu je docela strmý a vede po ostrých lávových kamenech. Zdatným turistům trvá zhruba hodinku, ale za 2 už by to měli zvládnout skoro všichni. V 6 ráno už se upocení turisté zasněně koukají na východ slunce a ikonické obrysy dalších balijských sopek. Pot a dřina, které ze sebe musíte při výstupu vydat jsou při tomto pohledu zcela zapomenuty.

 


 

Zajímalo by vás ještě, co víc dělat a nedělat na Bali? Pak klikněte sem a přečtěte si náš adlší článek o tom, jak si užít Bali.

 


 

Fotogalerie

Napište první komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *