Bali | duben 2018 | 2. ČÁST

Dalších 5 věcí, které dělat a nedělat na Bali

Na exotické Bali vzpomínáme s láskou a zvesela. Naše tři týdny na něm utekly jako voda, ale dozajista v nás zanechaly mnoho příjemných vzpomínek. Pokud se na Bali také chystáte, máme pro vás několik tipů, kam vyrazit, co dělat a co nedělat. V tomhle článku jich zmiňujeme 5, v tomhle článku pak dalších 5. Tak neváhejte a přečtěte si oba!

 

Ochutnávka kávy a čaje Bali

6) Navštivte některou z lokálních kávových plantáží a ochutnejte domácí kávu

Ať už jste dobrodruzi nebo plážoví povaleči, tenhle zážitek se vám určitě bude líbit. Nechejte se vlákat na prohlídku soukromé plantáže a nechce si naservírovat ochutnávku káv a čajů. Pokud se vám bude chtít povídat, tak si můžete s majitelem či zaměstnanci plantáže poklábosit o produkci a výrobě kávy. Rozebírejte spolu pro a proti jednotlivých druhů a povídejte si i o jiných plodinách, které se na plantáži pěstují – zpravidla se jedná o kakao, papáju, banány, rýži.

CibetkyKaždá správná ochutnávka je zdarma. Pokud byste ovšem chtěli ochutnat i světově vyhlášenou cibetkovou kávu (luwak coffee), počítejte s extra příplatkem. Není divu, tahle nejkvalitnější káva světa něco stojí a její výroba je mnohem náročnější, než jak je tomu u běžných káv. Na konci ochutnávky obvykle následuje návštěva obchůdku s možností zakoupení produktů, které jste předtím ochutnávali. Koupí některého z nich tak můžete podpořit rodinný podnik. Zároveň si odnesete zajímavý a mnohdy lahodný suvenýr, takže za nás rozhodně dobrý zážitek. Směle do toho!

 


 

 

Mangrov Bali

7) MJahodový koktejlangrovový les, jahody a modré hortenzie

Že na Bali rostou palmy a všelijaké tropické rostliny, to asi nikoho nepřekvapí. Ale že je vnitrozemí ostrova doslova poseté keři modrých hortenzií a na každém rohu se prodávají čerstvé jahody, to už překvapením může být. Pokud máte rádi sladké jahodové mlsání, anebo vás láká pohled na modré hortenziové kopce, pak se vydejte do vnitrozemí. Jestliže pojedete na skútru, dejte pozor, abyste neuvízli při výjezdu na některý z mnoha strmých kopců. Určitě se ale zastavte v nějakém bistru u silnice a dejte si jahodový shake. Mňam!

Jste-li v tropech poprvé, pak určitě nesmíte vynechat jízdu mangrovovým lesem. Připravte se na horko a hodně komárů. Ale taky na podivné mangrovníky, které žijí díky svým vodním kořenům. Proplouvání mezi jejich spleteninami vás jistě zaujme. Kdo ví, třeba uvidíte i nějaké to exotické zvíře.

 


 

pojízdná kuchyně Bali

 

8) Dejte si satai nebo modrou polévku a projeďte se na slonovi

jídlo na BaliDalší z věcí, které na Bali určitě udělejte, je ochutnávka místní kuchyně. Dejte si kuřecí satai, nasi goreng anebo pečené selátko. Tyto pokrmy jsou výborné a ukuchtí vám je jak podniky luxusní, tak i babča v oprejskaném bistru. Co takhle ale ochutnat něco tradičního? Něco co není jen pro turisty?

Pak si dejte porci pokrmu z „pojízdné motorkové kuchyně“. Pravda, tato rada je spíše pro dobrodružnější povahy, ale rozhodně stojí za to. Copak by se vám někde v Evropě poštěstilo dát si horkou polévku s tofu, modrými nudlemi, vařeným vejcem a asi 5 neidentifikovatelnými omáčkami podávanou v igelitovém pytlíku přímo na ulici a uvařenou na motorce? No skutečně! Rozhodně nepřeháníme! Pojízdné kuchyně, které si na skútru vozí nádobí, hrnce, plynovou bombu i všechny suroviny, jsou prostě jedinečné. To je to pravé Bali a nám rozhodně chutnalo!

Šárka a slonJestliže neholdujete potenciální nákaze z nehygienické přípravy pokrmů, potom zkuste další z balijských dobrodružství. Dojeďte si do slonní rezervace a na slonovi se projeďte. Je samozřejmostí, že slony můžete i nakrmit. Pohled z vysokého hřbetu je jedinečný a nezapomenutelný.

 


 

9) Nepronajímejte si auto i s řidičem

Co ale po vlastní zkušenosti nedoporučujeme, je pronajmutí taxíku spolu s řidičem. My se před cestou na Bali samozřejmě informovali všude možně – známí, tištění průvodci, internet. Téměř všichni doporučovali, že nejlepší možností dopravy je právě toto. My to zkusili a nic extra teda. Tento způsob dopravy byl pěkně mastný, nepraktický a děsně nebalijský. Za nás s Márou, pronájem vlastního vozu, případně půjčení motorky, je lepší alternativou. Na MHD na Bali rovnou zapomeňte. A stopování? No, to nemůžeme posoudit, sami jsme to nezkoušeli. Nicméně, za celé 3 týdny jsme ani jednoho stopaře neviděli. Ale tak, nebyli jsme tam v turistické sezóně.

 


 

10) Garuda Višnu Kencana monument nestojí za návštěvu, stejně jako celý jih ostrova

Jako poslední z našich tipů je: nenechte se zlákat a nenavštěvujte GVK monument. Jednoduše předražené vstupné, k vidění 3 sochy a pár obchodů s velice drahými suvenýry. Vše je navíc roztahané na obrovském prostranství. Ikdyž, nebuďme přehnaně kritičtí, alespoň jednou věcí nás místo obohatilo. Viděli jsme a slyšeli jsme tradiční balijské divadlo/ tanec za doprovodu tradiční hudby. Tak aspoň něco.

 

 

Co se ale týká jižního cípu Bali, pak musíme být zcela neoblomní – rozhodně nestojí za návštěvu. Je to jenom jeden hotelový resort vedle druhého. Nechutný hnus snažící se z turistů vyškrábat i poslední zapadlou minci v zadní kapse kalhot. Všude samé taxíky vozící Američany na přeplněné lehátkové pláže. Všude asfalt a umělé vodopády s palmovými alejemi. Ale tak, i tohle se vlastně může někomu líbit. Takže proti gustu, žádný dišputát..

Pokud byste raději autentičnost a exotiku, zkrátka něco úplně jiného, než je jih Bali, zkuste potom přeletět na Jávu do Yogyakarty. To je pecka! Co vidět a dělat v Yogyakartě? Na co si dát pozor a kde se dá sníst had? Čtěte v našem článku Yogyakarta | duben 2018.

Napište první komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *