Lotyšsko | leden 2020

Na prodloužený víkend do pobaltského Lotyšska

Do lotyšského hlavního města jsme se s Markem vydali minulý víkend. Tam v sobotu, zpátky v úterý. Celkem tedy necelé 4 dny. Ačkoli jsme zvolili termín s ne úplně fotogenickým a příjemným počasím, musíme s nadšením do světa vykřičet, že ANO! Lotyšsko stojí za návštěvu! Takže rozhodně neváhejte, kupte levné letenky od Ryanair a doleťte si za tak trochu jiným exotickým dobrodružstvím ze severovýchodní Evropy.

 

Hlavní město Rīga

Jakmile se začnete procházet uličkami staré Rīgy, ihned na vás padne kouzlo romantického historického centra. Pod nohami budete mít kamenné kočičí hlavy a kolem sebe kostelíky a domy starých vážených obchodníků. Ať se ale vydáte jakýmkoli směrem, určitě jednou nebo později dorazíte k břehům široké řeky Daugavy, jejíž tok protíná lotyšské hlavní město. Pohled do starého centra města je nejkrásnější při západu sluníčka. To jsou totiž Daugava, prezidentský hrad a nespočet rižských věží osvětleny paprsky zacházejícího slunce.

Ve chvíli, kdy se nabažíte prvních velmi fotogenických pohledů na město, začněte věnonvat svou pozornost dalším rižským rysům. Jako první vás do očí a uší udeří fakt, že všude kolem se hovoří dvěma jazyky. Samozřejmě je to baltský jazyk, lotyšština, ale také slovanská ruština. Ať chcete nebo ne, mnohaletá ruská okupace území je dodnes patrná na první pohled. Rusů je v Lotyšsku jako takovém sice menšina (cca 30%), v Rize jich je ale skoro polovina města. Kolem vás tedy vidíte nápisy v azbuce, pány s ušankami na hlavách a na trzích můžete zakoupit červěňoučký kaviár od rusky hovořících dam. 

Není to ale jenom všudypřítomný ruský duch, kterého si všimnete. Pokud budete pozorně sledovat své okolí, dozajista objevíte, že většinu rižské hromadné dopravy tvoří tramvajové a trolejbusové soupravy z českých závodů značky Škoda. Při toulkách uličkami pak možná, stejně jako my, narazíte na českou restauraci. Pokud byste tedy neměli chuť na ruskou soljanku, lotyšskou šťovíkovou polévku anebo na tradiční pelmeně, v restauraci U Švejka si můžete dojít na český smažák s tatarkou a bramborem.

 

Rīga, královna secese

Ne nadarmo se v některých průvodcích dočtete, že je Rīga svou krásou srovnatelná s Vídní. Já bych při popisování hlavního lotyšského města asi zvolila jiná přirovnání, ale faktem zůstává, že kdo zvedne oči od výloh a začne koukat do vyšších pater, narazí na nádherná secesní štuková zdobení. Kdo pak zajde do Albertha iela a okolí, může skutečně propadnout pocitu, jako by se procházel zdobnou domovinou čokoládového dortu Sacher. Jeden vedle druhého zde stojí secesní skvosty. Balkony podpírané vinnou révou, tepaná brána připomínající rostiny plazící se po zdech, všelijaké možné další ornamenty s přírodními motivy shlížející z výšky na chodníky dole.

Pokud je art nouveau blízké vašim srdcím, pak rozhodně doporučujeme vstoupit do této čtvrti romantických budov, krámků a kaváren. Věřte nám, budete okouzleni!

 

 

Skanzen velkých rozměrů plný tradic a řemesel

Jestliže se v Lotyšsku dostanete do okolí hlavního města, pak určitě neváhejte a zajeďte na návštěvu rižského etnografického muzea pod otevřeným nebem. Skanzen Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs vám pomůže pohlédnout do historie lotyšského národa. Pokud do skanzenu dorazíte v období léta, budete mít možnost podívat se do starých tradičních obydlí a s místními bábuškami poklábosit o tradicích a zvycích. Naopak návštěva v zimním období sice nedopřává možnosti hovoru s místními obyvateli a nahlédnutí do vniřku obydlí, zase ale nabízí poloviční vstupné.

Je ovšem jedno, jestli do skanzenu zavítáte v lednu nebo v červenci, po celý rok jsou k vidění obydlí lotyšských národů Latgale, Vidzeme, Zemgale a Kurzeme. Pokud vás nelákají ani historické domečky, ani řemesla, třeba vás aspoň zláká nádherná krajina v okolí jezera Jugla, kde se skanzen rozkládá.

 

Tam, kde kdysi spávaly vzducholodě Zeppelin

Není tomu zas tak dávno, co v dnešním tržišti byly uskladněny obří vzducholodě. Každopádně dnes, ve starých, neoklasicistně zrekonstruovaných hangárech má své místo největší rižský market. Svou jedinečnou architekturou, které místo získalo ve třicátých letech minulého století, si vysloužilo nejen obdiv všech návštěvníků města, ale také čestné místo na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

V hangárech to už od brzkých ranních hodin bzučí jako v úle. Trhovkyně a nakupující jsou tu ve svém živlu. Prosím, neočekávejte divoké jihoamerické trhy plné barev nebo arabské vůně koření a ustavičné smlouvání. Spíše čekejte uspořádané pulty přetékající domácími pekařskými výrobky, kyselým zelím, sýry, nakládanými okurkami, ovocem a zeleninou. Nesmí chybět čerstvé ryby, kaviár, ořechy a suché plody. Před řezníkem uvidíte vycíděný pult s prvotřídním masem. Za řezníkem pak půlku poražené krávy, jak se houpe na háku.

I kdybyste se měli po tržišti jenom projít a nic nekoupit, stojí to za to.

 

Lotyšsko, to není jenom Rīga

Určitě mi dáte za pravdu, že navštívit pouze hlavní město, když je v příjemné dojezdové vzdálenosti národní park, by byla zhůvěřilost. Takže, stejně jako jsme jeli my, doporučujeme i vám, nasednout na vlakovém nádraží na vláček na nechat se odvést na severovýchod do národního parku podél řeky Gauja.

Meandrující řeka vytvořila za pomoci času kolem svých břehů podmínky pro rozmanitý život. Hojnost živočichů v lesích a ryb v řece vedla spolu se strategickou pozicí k osídlení oblasti. Během dávných století podél řeky rostly hrady a zámky. Některé se do dnešních časů dochovaly rozbořené, jiným zbylo už jen několik kamenů v základech. Nicméně, kombinace všech zmíněnýh faktorů nyní dělají z Gaujaského národního parku jeden z lotyšskýh klenotů.

Národní park je největším z lotyšských chráněných územních ploch a ve svém nitru mimojiné ukrývá největší jeskyni celého Pobaltí. Pravda, ta je velká asi jako naše ložnice a krásou se našim Javoříčským jeskyním vůbec nedá přirovnat, ale i tak stojí za návštěvu.

K nejnavštěvovanějším místům parku se rozhodně řadí Sigulda. Jednak do ní přijíždí vlak a je to zároveň konečná stanice, ale také se v ní ukrývá první hradní zřícenina. Od té se potom vine bezpočet pěších chodníčků a cestiček. Jakmile se po nich vydáte, můžete se pohodovou procházkou projít ke hradu Turaida anebo k bývalému hradu a nynějšímu zámečku, sloužícímu jako sanatorium, Krimulda.

Procházku parkem si můžete zpříjemnit ochutnávkou tradičních lotyšských pokrmů anebo nákupem jantarových šperků, které jsou k sehnání v každém obchůdku.

 

 

Jūrmala a Baltské moře

Lotyšsko je omýváno chladným Baltským mořem. Pokud byste si jej přáli na vlastní oči spatřit, není nic jednodušího než v Rize nasednout na vlak a nechat se dovést do Jūrmaly. Od vlakové stanice je to k Baltu co by kamenem dohodil. Zároveň tam máte možnost projít se po příjemné „kolonádě“ plné restaurací, kaváren a malých obchůdků. Na jejím konci můžete obdivovat jūrmalský barevný pravoslavný kostel.

 

 

Fotogalerie

 


 

Do pobaltské Rīgy jsme zavítali s poměrně malými očekáváními. O to větší pak bylo naše překvapení, když jsme zjistili na vlastní oči, že Lotyšsko a jeho metropole jsou krásnými, historií nasáklými kouty Evropy. K obdivování malebného města nám do uší líbezně skřehotali racci. Rīga nás okouzlila a doufáme, že zaujme i vás, kteří se do ní terpve vydáte.

Lotyšsko ale není jenom hlavní město a jeho blízké okolí, je jasné, že v sobě ukrývá spoustu dalších klenotů. My s Markem už se nemůžeme dočkat, až prozkoumáme i další z nich. Lotyšsko, těš se! Brzy zase přijedeme!

 


 

Lákají vás spíše teplejší destinace? Přečtěte si třeba o karibském Guadeloupe anebo vzdáleném Mexiku.

 

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *