Mexiko | září a říjen 2019 | MÍSTA

Míst v Mexiku jsme navštívili bezpočet a psát o každém z nich by nemělo smysl. Následuje tedy výběr těch, která na nás s Markem nejvíce zapůsobila.

 

Ciudad de México

 

Hlavní mexické město, které rozhodně překvapilo. Namísto velké nepříjemné betonové aglomerace, kterou jsme s Markem očekávali, byla mexická metropole příjemným začátkem cesty. Nejen, že právě tam jsme viděli první mexické vykopávky, ale také ochutnali první pravé mexické tacos (5ks za 70 MXD s neomezeným guacamole, pálivými papričkami a cibulí) a vůbec zažili první pravou mexickou atmosféru.

Jestliže máte v plánu se do Mexika podívat, pak vězte, že Ciudad de México je vskutku dobrým místem, kde cestu začíst. Při toulkách městem pak nezapomeňte navštívit Národní Muzeum Antropologie. Pro prohlídku tohoto několikapatrového muzea si ale vyčleňte alespoň několik hodin. Pokud vás vaše kroky do města zavedou v neděli, pak rozhodně neváhejte a jděte navštívit městský park Bosque de Chapultepec. Budete tak mít možnost vidět, jak se o nedělích baví místní Mexikánci. A pokud budete tak obdaření štěstěnou, jako jsme byli my dva s Markem, pak klidně můžete být vybráni, abyste se zúčastnili pouliční klaunské show.

 

Museo Frida Kahlo
Muzeum Fridy Kahlo – fronta až za roh

 

Jestliže jste fanoušky umění, možná budete chtít navštívit la Casa Azul, muzeum a dům mexické malířky Fridy Kahlo. Tady bychom doporučili, abyste si vstupenku zakoupili online dopředu, neboť bez ní jsou vaše šance dostat se dovnitř téměř mizivé. Nezoufejte ale, okolí tohoto muzea ukrývá více zajímavostí, do kterých není třeba online rezervace – například dům a hrob Lva Trockého.

 

Puebla a San Andrés Cholula

San Andres CholulaKrásné historické centrum, za městem dýmící sopka Popocatépetl a báječný trh s řemeslnými výrobky. To vše ještě v kombinaci s malým počtem turistů učinilo z Puebly místo, které určitě rádi doporučíme k navštívení i dalším cestovatelům. Jen kousíček od Puebly, vlastně spíše na jejím předměstí, se nachází San Andrés Cholula, malá vesnička, jejíž dominantou je zarostlá předkolumbovská pyramida, na jejímž vrcholku stojí křesťanský svatostánek.

 

San Cristóbal de las Casas

Mekka mexických indiánů. Nyní ale snad možná i mladých hipsterů, sjíždějících se z různých koutů světa. V ulicích krásného a charismatického městečka narazíte na velké množství barů, kaváren, pekáren a ubytoven. Ačkoli je v centru města cítit spíše „moderní duch“, stačí popojít o pár ulic dál a ocitnete se doslova v jiném světě. Ve světě indiánů a jejich tradičního způsobu života. Mercado v San Cristóbal je prostě pecka a slovy se jeho charakter dá jen těžko popsat. Sehnat na něm jde úplně všechno, od živé slepice po součástky do motoru. Prodává se ve stáncích, na ulicích, na zemi, z auta.

Večer si ve městě dojděte na lahodný koktejl za velice příznivé ceny – s Markem doporučujeme bar Pox’na Pizza! Příjemný podnik, úžasná obsluha = majitel a zároveň nepřekonatelně dobré drinky.

Navíc, nedaleko města stále existují indiánské vesničky, jejichž obyvatelé žijí stále ještě starým tradičním indiánským životem. Za návštěvu pak rozhodně stojí vesnice San Juan Chamula, resp. kostel v jejím nitru. Jedná se malý kostelík, který naprosto unikátním způsobem propojuje staré mexické kultury a jejich víru s vírou křesťanskou.

 

 

 

Acapulco

Pobřežní město, jehož centrum uvízlo v 70. letech minulého století. To bude možná váš první dojem, když do města dorazíte. Kopcovité Acapulco se rozléhá kolem zátoky a je přeplněno starými hotely, které vyrostly jako houby po dešti, jakmile bylo město propojeno s Mexico City dálnicí a byla tak mnohonásobně zkvalitněna jeho dostupnost. Stejně jako kdysi hollywoodské hvězdy, tak i dnes široká veřejnost jezdí odpočívat na příjemné žluté pláže. Pokud tedy máte rádi pohled na pláž obestavěnou hotely a nevadí vám plážoví prodavači a vysoké turistické ceny, pak směle do toho – vzhůru do města clavadistů! Nebojácné skokany ze skály La Quebrada si rozhodně nenechte ujít. Z jejich úžasných výkonů vám budou stát vlasy hrůzou na hlavě. Navíc, kdo neviděl clavadisty, nebyl v Acapulcu.

 

Acapulco

 

TaxcoTaxco

Město, které Vás okouzlí. Jestli jste si doposud říkali „no, tak to nemusím vidět“, pak tady zpozorněte a vězte, že tohle byste tedy rozhodně vidět měli! Dechberoucí důlní městečko, jehož uličky se rozkládají v kopcích a kopečkách. Stěny natřené na bílo, červené střechy, černé kování. Volkswagen brouk jako taxík a ulice nalepené na náměstíčka bez jakéhokoli ladu a skladu. Město, které zbohatlo těžbou stříbra, si doposud zachovalo svou jedinečnou krásu a nám s Markem učarovalo natolik, že pobyt v něm jsme si prostě museli prodloužit. Krásu a ranní klid města doporučujeme obdivovat ze zahrádky restaurace, zatímco budete pojídat lahodnou mexickou snídani.

 

Guanajuato

O několik desítek kilometrů na severozápad od Taxca se nachází další jedinečné místo, které byste na své cestě Mexikem neměli vynechat. Guanajuato je tak unikátní, že si vydobylo své místo na seznamu kulturních památek UNESCO. Spolu se slávou ale do města přicestovala i spousta turistů, takže klidná snídaně je pouze vysněným ideálem. Faktem ale zůstává, že i přes zvýšenou koncentraci Asiatů s fotoaparáty je světovým unikátem. Vjezd do města a vůbec většina cest ve městě totiž vede pod povrchem – ve starých dolech. Jako pěší pak máte možnost jít na autobusovou zastávku do podzemního tunelu.

V nadzemní části města jsou malé i větší domky všelijakých barev, nalepené na sebe, pod sebe, přes sebe. Do toho v centru stojí krásná katedrála a městské divadlo s univerzitou. Téměř na každém rohu, hned vedle pomerančovníků, stojí banda mariachi, kteří za nějaký ten peníz oblaží váš sluch tradiční mexickou hudbou. O víkendu pak k turistickému ruchu přibydou i skupinky provozující tzv. callejoneádas. Skupina muzikantů/divadelníků, oblečených do středověkých kostýmů, pak večer dělá procházky historickým centrem. U toho zpívá a hraje mexické romantické balady, vypráví vtipy a zajímavosti. Zkrátka, naprosto perfektní a jedinečná možnost, jak poznat město (ideální pro ty, kteří umí plynule španělsky, neboť jiný jazyk není v nabídce).

 

 

Kousek za centrem města se pak můžete jít podívat na tamní unikátní sbírku guanajuatských mumií. Nejedná se o žádné staré kousky, jak byste si mohli myslet, nýbrž o ani ne 100 let staré muže a ženy, jejichž tělesná schránka byla zakonzervována zcela přirozenou přírodní cestou. Díky vhodným klimatickým podmínkám a způsobu uchování v nadzemních hrobkách došlo k téměř dokonalému vysušení a zachování těl. V muzeu si tak můžete prohlédnout muže, ženy i děti, předky dnešních guanajuatských současníků. U některých „exponátů“ jde dokonce vidět příčina jejich úmrtí – např. utopení nebo pohřbení zaživa.

 

San Miguel de Allende

Krásu a jedinečnou atmosféru města kazí pouze velké množství anglicky mluvících turistů. Všichni Američané a Kanaďané se snad do tohohle města rozhodli přestěhovat! Ale vůbec se jim nedivíme, město je totiž krásné a rozhodně má zajímavou dynamickou atmosféru. V centru je hned celá řada pamětihodností, které stojí za to navštívit. Dominantou města ale zůstává zajímavá La Parroquía – katedrála na náměstí.

Pokud by se vám chtělo, můžete trochu zatnout zuby a vystoupat na ikonickou vyhlídku nad městem, výhled je skutečně moc hezký. Pokud se vám ale moc nechce do kopce, pak zajděte na městský řemeslný trh a u některého z mnoha stánkařů si kupte suvenýr.

 

Další zajímavá místa viz článek MEXIKO | září a říjen 2019 | PŘÍRODA

 

Fotogalerie

Napište první komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *