Mexiko | září a říjen 2019 | PŘÍRODA

Mexiko nejsou jenom kaktusy

O tom, že mexická příroda má mnoho co nabídnout, jsme se s Markem stihli několikrát přesvědčit na vlastní oči. Netroufáme si tvrdit, že jsme viděli to nejkrásnější a už vůběc ne, že jsme viděli vše! Ale i to málo, co jsme viděli, na nás udělalo veliký dojem. Díky časové tísni a našim velkolepým plánům vidět toho co nejvíce, nebylo na procházení přírodou mnoho času. Hodně jsme ji ale pozorovali z auta. Byla různorodá, kopcovitá, místy svěže zelená, a ve většině námi navštívených míst, nebyla vůbec suchá.

AcapulcoVe státě Oaxaca jsme obdivovali nekončící pole obřích agáve, ve státě Veracruz pak nádherně kopcovitou krajinu. Pokud máte rádi sopky, jistě by se vám líbilo v Orizabě či v San Juan Cholula. Obě města totiž leží u nádherných, sněhem pokrytých aktivních vulkánů (Citlaltépetl a Popocatépetl). Ve státě Chiapas jsme pak projížděli zalesněnou oblastí, domovem prastarých indiánů.

 

Mexická příroda

1) Orizaba – lanovka – ekopark a ZOO

Jestli se někdy do Mexika vydáte, určitě navštivte Orizabu. Nejen, že se vám bude líbit příjezdová cesta plná romantických výhledů s tisíci serpentinami, ale i samotné město je kouzelné. Ne nadarmo bylo mexickou vládou zařazeno na seznam kouzelných vesnic (Pueblo Mágico). Jakmile pak budete ve městě, projeďte se lanovkou nahoru na kopec a vyhlídku nad městem. Nahoře na vás bude čekat krásný pohled na město, ale také příjemná procházka malým ekoparkem. Pokud jste dobrodružnější povahy, můžete se pověsit na lano a vyzkoušet si „přelet“ z jednoho konce parku na druhý.

Pokud vás pomyšlení na let na laně děsí, zkuste raději méně náročnou návštěvu ZOO. Ta je nezvyklá, jelikož se rozkládá na březích kanálu, který Orizabou protéká. Procházka ZOO je zdarma a pokud ji půjdete celou, potkáte jak malebná orizabská zákoutí, tak také tukany, krokodýly, pštrosy a další zvířata.

Orizaba

 

2) Hierve el Agua

Jako kdybyste se ocitli na jiné planetě. Skoro až nadpozemsky nádhernou krajinu, vytvořenou vodou vyvěrající ze zemských útrob, kazí jen davy turistů, které, s přibývající denní hodinou, na toto magické místo přicházejí. Hierve el Agua znali již dávní mexičtí indiáni. Jako kdysi oni, i dnes se chodí zvídaví turisté do těchto nesmírně krásných přírodních bazénků koupat.

U jezírek se tedy můžete procházet, fotit se, koupat se v nich a nebo se kousek projít a obdivovat je z dálky. Popojití o kousek dál jistě stojí za to, protože tam, kde voda z jezírka přetéká přes okraj, tvoří minerální usazeniny na skále zkamenělý vodopád. Těžko místo popisovst slovy, třeba je jej vidět.

(Marek místo popisuje jako: „Modrá voda s pěknými výhledy.“)

Hierve el agua

 

3) Árbol del TuleArbol del Tule

Nádherně urostlý, vznešený, 2000 let starý strom krášlí kostelík ve vesnici Santa Maria del Tule. Majestátní obr měří v obvodu přes 60 metrů a během svého dlouhého života byl svědkem mnoha historických událostí. Hned vedle něj roste mladší bráška (stáří 1000 let).

 

 

4) Cañón del Sumidero

Nádheru dlouhého kaňonu Sumidero podtrhovalo množství zvěře, které bylo k vidění. Supi, krokodýli a opice jsou totiž běžnými obyvateli tohohle impozantního místa. Stěny kaňonu dosahují (v nejvyšším místě) výšky až 1000m. My se kaňon vydali obdivovat z lodi, čili jsme jím celým projeli. Všechna výše zmíněná zvířata jsme viděli na vlastní oči a z toho, jak jsme se snažili dohlédnout na vrchol stěn kaňonu, nás pěkně bolelo za krkem. Jedinou vadou na kráse divoké přírody, byly plastové PET lahve houpající se u okrajů. Během období děšťů jsou totiž do kaňonu doplaveny odpadky z celého okolí.

 

Canon del Sumidero

 

5) Grutas de Rancho Nuevo

Jeskynní komplex nedaleko San Cristóbal de las Casas s podzemní řekou byl pro nás další ukázkou toho, jak rozmanitá a krásná umí být mexická příroda. V prostorné krápníkové jeskyni jsme s Markem obdivovali stalagmity, stalaktity i stalagnáty. Já se během prohlídky naučila nové španělské slovíčko: cuarzo = křemen. Zároveň byly v jeskyni k vidění žíly i s železnou rudou.

Grutas de Rancho Nuevo

 

S Markem máme jasno, při příští návštěvě Mexika se pokusíme proniknout do přírody ještě o chlup víc než nyní. Chystáme se na to zanedlouho v Yucatánu, tak držte palce!

 

Fotogalerie

Napište první komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *