Yucatán | listopad 2019

Jih Mexika plný turistů, nádherné přírody a mayských památek

Yucatán - TulumYucatán, mexický poloostrov, jehož břehy jsou omývány Karibským mořem, je oblíbenou turistickou destinací nejednoho amerického cestovatele. Díky tomu je Cancún, hlavní město státu Quintana Roo, doslova skvělým letoviskem pro bohaté americké turisty. Očekávat tam tedy něco jiného než vysoké ceny a pobřeží zaplácané luxusními hotely je holý nesmysl.

Yucatán ale není jenom turistické hlavní město. Díky své bohaté biodiverzitě je domovem mnoha živočišných a rostlinných druhů. Pokud tedy vytáhnete paty z městské pláže a zamíříte třeba například směrem ke guatemalské hranici, narazíte na druhý největší prales v Americe. Jestliže se pak budete chvíli rozhlížet kolem sebe, možná uzříte pavoučí opice, vřěšťany, divoké krocany, divoká prasata, tukany, dravé ptáky, nosály anebo třeba jaguára. Yucatánská příroda je divoká, nespoutaná a jedinečná. Není to ale pouze džungle, jsou to i mangrovy a na život bohaté řeky. Potkat tak můžete na mexickém Yucatánu i plameňáky, želvy, krokodýly, pavouky, leguány nebo veverky.

 

Cenotes

Jak možná víte, kdysi byl poloostrov Yucatán korálovým útesem. Nyní je z útesu sice pevnina, nicméně korálový charakter si země zachovala pořád. Kam jen se vrhnete, najdete tam přírodou vytvořené díry v zemi (cenotes) a krápníkové jeskyně. Velké množství z těchto cenotes je nyní zatopeno dešťovou vodou, a tak skýtají návštěvníkům Mexika příjemnou koupací alternativu.

Cenotes jsou vskutku yucatánským fenoménem. Kolik jich ale ve skutečnosti je, to se vlastně pořádně neví. Odhady říkají, že jich bude na celém poloostrově mezi 1 a 3 tisíci. Každé cenote je jiné a má trochu jiný charakter. Některá jsou zcela otevřená, jiná pouze částečně a některá jsou dokonce úplně pod zemí a sluneční svit je třeba nahrazovat svitem žárovky. Do některých se platí předražené vstupné, do jiných se dostanete doslova za hubičku. Někde se můžete desítky metrů potápět, jinde zase můžete ze skokanského můstku skákat šipky dolů. Ať už si ale vyberete jakékoli, vždycky na vás bude čekat průzračně čistá voda, ze které nejste osolení, protože se jedná o vodu sladkou.

 

Yucatán - cenote

 

Na kukandu za krokodýly a plameňáky

Pokud se vám líbí růžoví plameňáci, Yucatán vám nabízí více než jednu možnost, kde tyto líbezné růžovce můžete pozorovat ve volné přírodě. My s Markem jsme se vydali na jejich pozorování do Celestúnu. Spolu s průvodcem a mladou mexickou rodinkou jsme nasedli na loďku, abychom jako Indiana Jones projeli mangrovovým lesem a následně zaplnili paměťové karty našich fotoaparátů nekonečnem fotografií na nichž je k vidění růžové zbarvení plaměňáků.

Yucatán krokodýlOvšem ještě zajímavějším zážikem se nám stala návštěva chovné krokodýlí stanice. Krokodýli jsou totiž jedněmi z původních obyvatelů poloostrova. Není proto divu, že čas od času překvapí zvědavého turistu (i třeba v Cancúnu) anebo si dolezou na silnici pro bolestivé zranění. Kvůli člověku krokodýli na Yucatánu vymírají. Díky některým lidem ovšem nevymřeli úplně. A to právě kvůli práci chovné krokodýlí stanice nedaleko Río Lagartos. Pár nadšených dobrovolníků se pustilo do záchrany krokodýlů a každoročně nyní do volné přírody vypouští přes 250 jedinců. Bohužel však z 250 vypuštěných krokodýlů přežijí v drsné Yucatánské přírodě pouze 3 až 4 jedinci. Práce dobrovolníků je tak nikdy nekončící ukázkou toho, jak umí být Mexikánci šlechetní a k přírodě ohleduplní. Na farmě můžete vidět krokodýlky malé i dospělé. Pokud dorazíte ve správný čas, možná uvidíte i líhnutí z vajec. Ať už ale přijedete kdykoli, vždy budete mít možnost krokodýly nakrmit anebo se s nimi vyfotit.

 

Mayské památky

Další, naprosto zcela neodmyslitelnou součástí poloostrova Yucatán jsou mayské památky a ruiny prastarých měst. Asi nejznámější z nich je Chichen Itzá (Američané a Kanaďané vyslovují Chicken Pizza). Tento skutečně překrásný komplex bájných mayských pyramid a obydlí je nyní nejnavštěvovanější památkou celého Yucatánu a dost možná i celého Mexika. Aby taky ne, je totiž zapsána na seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO a zároveň je jedním ze 7 divů světa. Návštěvu tohoto místa byste tak ani vy neměli vynechat. Něco vám ale prozradíme dopředu: je to hrozně drahé, plné turistů a prodejců všelijakých ptákovin. Téměř nikde není stín nebo místo bez prodavačů, kteří vám vnucují své zboží.

Pokud bychom měli s Markem poradit, rozhodně mnohem krásnější zážitek budete mít z návštěvy jiných mayských památek. Za nás dva rozhodně doporučujeme Calakmul! Jestliže se vám nechce ale zabředávat do středu džungle a bojovat proti komárům, potom raději sáhněte po mayském přístavním městečku Tulum. Jeho nevelkou rozlohu vynahrazuje o to kouzelnější poloha – přímo na útesu nad nádhernně průzračným modrým pobřežím.

 

Palenque

 

Nepřeberné množství zážitků

Yucatán je domovem hned 3 mexických států: Yucatán, Quintana Roo a Campeche. Zajímavostí ale je, že pouze v Quintana Roo je jiný čas. Pokud tedy budete přejíždět mezi těmito státy, počítejte s neustálým přenastavováním ručiček na vašem zápestí tam a zpět. Kromě nepochopitelného časového posunu v jednom z yucatánských států vás ale na cestách autem nemusí nic trápit. Silnice jsou ve výborném stavu, dobře značené a bez poplatků. Na každém rohu máte navíc pečlivé mexické kontroly, které dbají na vaši bezpečnost.

Poněvadž příliš dlouhé články nikoho neberou (a tenhle už je příšerně dlouhý), zkusím to všechno urychlit a napsat pár posledních yucatánských pecek do jednoho odstavce. Takže:

  • už ste někdy viděli růžovou vodu? – Río Lagartos
  • navštívili jste již někdy město, kde jsou v centru všechny domy žluté? – Izamal (četli jste někdy knížku Soumrak od DmitryGlukhovsky? DOPORUČUJEME!)
  • plavili jste se někdy v neoprenu s čelovkou 3km dlouhou krápníkovou jeskyní? – Río Secreto
  • chcete vidět koloniální španělskou architekturu spolu s propracovanou obrannou hradbou? – Campeche

Tohle vše, spolu s nádherně průzračnou vodou můžete obdivovat v mexickém Yucatánu! Takže vzhůru na cesty a směle do toho! Napiště nám pak do komentů, která z atraktivit se vám nejvíce líbila.

 

Fotogalerie


 

Neláká vás Yucatán, ale rádi byste v Mexiku jinam? Mrkněte třeba sem anebo sem.

Napište první komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *