Nový projekt – zahrádka!

Sazeničky, hlína, rukavice a zahrádka!

Ačkoli jsem dívka odchovaná panelovým bytem a se zahradničením mám skutečně pramálo zkušeností, vytvořila se ve mně touha rukama pracovat s hlínou. Kopat, rýt, sázet, hrabat, starat se o rostlinky a tak vůbec, zahradničit. Jako každá správná touha, byla i tahle, nějakou dobu silně skryta pouze ve mně a nikomu jsem se o ní nesvěřovala. Z malé tužbičky se ale postupně začala stávat touha velká, a tak není divu, že jednoho dne jsem ji vyslovila nahlas.

Upřímně, vůbec se nepamatuji, kdy přesně jsem o ní poprvé mluvila veřejně, nicméně faktem zůstává, že v mém okolí se o tom začalo vědět. A tak se stalo, že 8.6.2019, v den mých dvacátých sedmých narozenin, jsem od manžela dostala dárek  – Zahradu na jednom metru čtverečním.

No a tím se rozjel kolotoč – já začala číst jako o závod, Marek začal zjišťovat, kde se dá v Praze zahradničit, děda začal hledat pozemky, ideálně i s nemovistostí, a babička začala prohlížet svoji zahrádku, aby našla místečko, kde se dají ještě zasadit rajčata. Suma sumárum, všichni jsme se do zahradnického projektu pustili po hlavě.

Ačkoli byly některé dědovy nabídky zajímavé (např. maringotka s pozemkem na Praze 5), nakonec jsme s Markem usoudili, že zkusíme jít cestou menších nákladů, tedy komunitního zahradničení u nás, na Praze 7. A tak jsme se ihned v neděli 9.6. vydali na obchůzku komunitní zahrádky v pražských Bubnech.

Co je to komunitní zahrada?

Komunitní zahrada je sdílená zahrádka pro více lidí.

V Praze, stejně jako v jiných větších městech, je poslední dobou komunitních zahrádek čím dál tím více. Ta naše, bubenská zahrádka Metro Farm, disponuje možností pronajmout si cca 5 m2 doposud neobdělávané půdy. V provozu je zahrádka teprve prvním rokem, i přesto už má členských záhonků 13! Těm postupně vzniklo oplocení, kompostér, výběh pro slepice a přívod vody přímo u záhonů. Je samozřejmostí, že zahrada má k dispozici společné zahradnické náčiní, jako jsou lopaty, hrábě, motyčky, kolečko, konev atd.

Věcí, které na zahrádce bude třeba vylepšit, je ještě spousta, ale je vidět, že její správcové nezahálejí. V bezprostřední blízkosti záhonků již vzniklo pohodlné paletové posezení, nové ohniště a nádoby na tříděný odpad.

Naše zahradničení

Jelikož ani jeden z nás nikdy nic nezasazoval ani nesklízel, a jsme tudíž zemědělsky nepolíbení, museli jsme se vyptávat starších a moudřejších, našich prarodičů. Nápovědy jsme samozřejmě také hledali v knížce, kterou jsem dostala k narozeninám „Zahrada na jednom metru čtverečním“.

Jako první věc jsme se rozhodli, jak nám v knize radil autor Mel, vytvořit si speciální rám a nakoupit materiál na Melovu směs. A tak naše první kroky vedly do Obi a Baumaxu, abychom vše potřebné pořídili.

Jakmile bylo nakoupeno, začala těžká dřina:

 1. vyrobit a sešroubovat rám,
 2. namíchat Melovu směs,
 3. okopat zbytek záhonu,
 4. vyplít plevel,
 5. zasadit vhodné sazeničky či semínka,
 6. pravidelně rostlinkám poskytovat dostatek sluníčka a závlahy.

 

Nyní je to již třetí týden (16 dní), co jsme se zahradničním začali, a musím přiznat, že nás to oba hrozně baví! S láskou chodíme denně na záhonek sledovat, jak semínka klíčí a zvětšují se, a jak si ze země hledají cestičku za sluníčkem a pomalu se přeměňují ve statné rostliny.

Co máme zasazeno?

No, moc toho není. Vybírali jsme rostliny tak, abychom byli schopni je ještě sklidit, dokud jsme v Praze. Takže na záhonek jsme vysadili:

 • papriku
 • rajčata
 • saláty
 • ředkvičky
 • kedlubny
 • cibuli
 • okurky

Zatím nejrychleji rostou ředkvičky s okurkami. Ale i kedlubna se pomalu zvětšuje, salát stagnuje. Petržel se snažíme naklíčit doma, ale nedaří se. V knize psali, že je lepší koupit sazeničku, prý bývá klíčení obtížné.

S některými jinými zahrádkáři jsme se již potkali, jiní jsou pro nás stále neznámí. Nicméně slepice už známe všechny a známe se i s několika zajíci, kteří občas přes zahrádku přehopkají. Oba dva jsme také členy facebookové skupiny, kde se dozvídáme, co je nového, jaká brigáda je třeba udělat, kdo komu nadává za to, že má pošlapaný záhon od dětí. Zkrátka, začínáme splývat s komunitou.

Co myslíte? Urodí se nám něco? Koukněte do fotogalerie a posuďte sami, jak nadějně naše úroda vypadá!

 

Fotogalerie

Jeden komentář

 1. Milan
  30. 6. 2019
  Odpovědět

  Zahrádka pěkná hlavně aby jste měli nějaké produkty.milan,jola.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *