Budapešť | únor a prosinec 2018

Dvojité vzpomínky na maďarskou metropoli Budapešť

Do nedaleké Budapešti je to co by kamenem dohodil. A tak jsme se do ní podívali v loňském roce rovnou dvakrát. Poprvé, ještě před Bali, s kamarády Davidem a Martinem, a podruhé, opět v zimě, na Silvestra s Mírou a Verunkou. Obě návštěvy byly neskutečně příjemné, neboť Budapešť je prostě město, kam se chcete vracet (pokud tedy zrovna nejste jeden z jihokorejských přeživších nedávného lodního neštěstí).

Nejen, že metropole oplývá množstvím vynikajících restaurací, kde můžete okusit např. maďarský guláš nebo kuře na paprice, ale také nabízí možnost koupelí v termálních lázních. Milovníci historie a zajímavé architektury se v Budapešti také nudit nebudou. Zároveň nechybí parky, nádherné mosty a moderní čtvrtě. Město má prostě všechno, co by mít mělo.

 

Kam určitě v Budapešti zajít?Tržnice Budapešť

Všemožných rad a pouček, kam jít, co vidět, kde co dělat, je v dnešní době přehršel. A tak je asi nemožné přijít s něčím světoborným. Určitě je samozřejmostí jít se podívat k Rybářské baště a vyfotit si selfie u Parlamentu. I my s Markem takové máme. Pokud byste ale chtěli vědět, co nejvíc učarovalo nám s Márou, mrkněte na náš seznam míst, která nám přišla bezva!

  • Nagy Vásárcsarnok

Třípatrová stylová tržnice, ve které můžete koupit téměř vše. Od koření, přes uzeniny, maso, zeleninu a ovoce, nakládané okurky, hotová jídla až po krajkované dečky, magnety a nedobytné šperkovnice. Desítky stánkařů prodávajících své nebo i cizí výrobky snažící se o co největší výdělek. Všudepřítomná paprika vás přímo nutí k tomu, abyste ji neustále fotili. Vůně klobásek Vás zase láká k zakousnutí.

 


Fotogalerie


 

  • Gellérthegy

Vrch Gellért na druhé straně Dunaje je domovem budapešťské Citadelly. Nachází se tam i jeden ze symbolů města – Socha Svobody. Určitě stojí za to najít zbytek sil a vrch vyšlápnout. Třeba se cestou můžete posilnit lahodným svařákem, stejně jako jsme to udělali my v únoru loňského roku. Tehdá jsme vyšli od lázní Gellért po jedné z mnoha klikatých cestiček. Aby nám cesta nahoru lépe utíkala, koupili jsme se u místního prodejce výborný svařák. Nahoře, před vstupem do citadely jsme s kluky pozorovali partu maníků hrajících skořápky a vzpomínali jsme na doby, kdy se tento šidící nešvar dal najít i v centru Prahy. Cestou dolů směrem k Budínskému hradu jsme si koupili opět svařák.

  • Zámek v Gödölló

Jestliže budete mít k dispozici více času, abyste vyjeli i kousíček za město, jednoznačně jeďte navštívit zámeček v Gödölló. Roztomile krásný královský zámek s velkým přilehlým parkem, který kdysi sloužil jako letní sídlo císařovny Sissi. Pokud jste milovníky starodávných rób, můžete se za nějaký ten forint na chvíli stát královnou nebo dvorní dámou a tuto chvilku si nechat zvěčnit. Pokud jste raději zastánci současné módy a navlékání do starých šatů vás neláká, můžete v místním obchůdku se suvenýry zakoupit například teplé ponožky s císařovniným portrétem.

  • Lázně Széchenyi

Určitě nejsou nejznámější, nejsou ani nejzdobnější, rozhodně jsou ale velké a na prohřátí zcela ideální! Doporučujeme navštívit v zimních měsících, obzvláště louhování se v těch venkovních pak stojí za to. Pokud je venku pod nulou, může se vám pak stát, jako se stalo mně, že vám na lavičce zmrzne mokrý ručník. Jestli se toto stane i vám, pak nehudrujte a utíkejte se rychle zahřát do sauny anebo do jiného termálního bazénku, kde pobyt v teplé vodě je vskutku blahem.

  • Kürtőskalács na vánočních trzích

Lahodný trdelník, který je minimálně 2x větší než pražské trdelníky, je prostě maďarská nutnost. Doporučujeme jeho kombinaci spojit s vánočními trhy. Pokud k této dvojkombinaci přidáte ještě teplý svařák, zažijete jistě nezapomenutelný maďarský trojboj.

Jednoznačně stánek, co stojí za vyčkání fronty. Ať už se ke stánku dostanete kdykoli, je velice pravděpodobné, že před ním bude stát menší či větší shluk lidí vyčkávající na maďarský lahodný langoš. Můžete volit asi z milionu možných variant (včetně sladkých), ale pokud sáhnete po prověřeném česneku, smetaně a sýru, dozajista neprohloupíte a vaše chuhťové pohárky budou v sedmém nebi, tak jako byly i ty naše.

 

 

Ať už do Budapešti pojedete kdykoli a na jakkoli dlouho, věnujte jí trochu své pozornosti. Je krásná, má co nabídnout a nádherně se na ni vzpomíná. Pokud se poddáte městským toulkám, třeba i narazíte na ulici, co nese vaše jméno! Kdo ví?

Šárčina ulilce

 

Napište první komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *