Göteborg | červenec 2021

7 tipů, co dělat v Göteborgu

Göteborg, druhé největší město Švédského království, je z Prahy velice jednoduše dostupnou destinací a díky tomu do něj zavítá nejeden český turista. Mezi Prahou a Göteborgem létá pravidelná linka společnosti Ryanair 2x do týdne. Takže pokud se dokážete sbalit do malého příručního zavazadla (rozumějte větší kabelku či malý batoh), můžete zpáteční letenku z Prahy do Švédska zakoupit za necelých 500,-.

Co ale dělat, jakmile vystoupíte z letadla v Göteborgu?

Švédská vlajka

 

1) Stáhněte si appku na MHD

Městská hromadná doprava v Göteborgu a jeho blízkém okolí je velice přehledná, snadno pochopitelná, pravidelná a poměrně dosti komfortní. První krok, který s Markem rozhodně doporučujeme udělat, je stáhnout si, ideálně ještě doma v Praze, případně v Göteborgu na letišti, mobilní aplikaci Västtrafik ToGo. Appka je jednoduchá, přehledná, v angličtině. Umožňuje vám nahlédnout do jízdních řádů a do mapy, pomůže vám vyhledat nejlepší spojení a díky ní si také můžete velice jednoduše zakoupit vhodný jízdní doklad.Västtrafik logo

 

Na pohyb po samotném městě Göteborg vám bude vždy stačit pouze základní jízdenka pro tarifní pásmo A. Pokud byste ale rádi navštívili i o trošičku vzdálenější lokality, můžete přes aplikaci jednoduše zakoupit lístky pro tarifní pásmo B nebo C, případně kombinační lístky, pokud se z jednoho pásma přesouváte do druhého. A že nevíte, v jakém pásmu se vaše vybraná destinace nachází? Nevadí, aplikace vám sama pomůže s určením vhodného lístku. Takto zakoupená jízdenka se vztahuje na meziměstské autobusy, na tramvajové linky a na trajekty. Jednoduše, co je světle modré, na to se vztahuje tento lístek. 

Nejen, že se lístek na MHD jednoduše zakoupí, samotné prostředky hromadné dopravy jsou pohodlné. Většina z nich je klimatizovaná, vybavená bezpečnostními pásy, WiFi na palubě a v některých případech také USB sloty u každé sedačky, takže si během jízdy můžete dobít telefon. Aby toho nebylo málo, jízda MHD je rozhodně cenově atraktivnější než například soukromí dopravci. Hodně ušetříte už při jízdě mezi letištěm a centrem města (MHD: 34 SEK, soukromý dopravce Flygbussarna: 119 SEK).

Jedinou nevýhodou MHD v Göteborgu jsou velmi limitované noční spoje. Dejte si tak pozor v případě ranního či nočního letu.

 


Souostroví Götegorg

2) Souostroví Göteborg 

Součástí poměrně průmyslově vyhlížejícího přístavního Göteborgu jsou severní a jižní souostroví. Severní je od centra vzdálenější a více obydlené. Na jižním souostroví naleznete více neobydlené plochy, krásné výhledy na okolní skalnaté ostrůvky a množství příjemných písečných pláží vhodných ke koupání v letních měsících.

Na ostrovy Brännö, Styrsö a Vrångö (a na pár dalších) doplujete jednoduše trajektem (MHD), který ostrůvky spojuje s pevninským přístavem Saltholmen. Do Saltholmenu se dostanete pohodlně tramvají přímo z centra města. 

Rozhodně doporučujeme na výlet vyrazit ráno. To abyste měli čas na procházky krásnou přírodní rezervací Galterö Naturreservat (ostrov Brännö) nebo na koupání na některé z ostrovních pláží. Z plochých kamenitých břehů budete mít možnost sledovat nádherně modrou mořskou hladinu, kterou sem tam brázdí výletní jachty. Když budete mít štěstí, možná narazíte na pasoucí se ovce, které se klidně i nechají pohladit. Na ostrově Styrsö můžete v létě ve vnitrozemí uždibovat borůvky, maliny a ostružiny. 

Ovce

 

Borůvky

 

Mušle

 


Námořní muzeum Göteborg

3) Námořní muzeum 

V samotném centru města není příliš mnoho památek, spíše na návštěvníka působí industriálním dojmem. Nenechte se ale prvním zdáním odradit! Göteborg má rozhodně co nabídnout. Například nevšední prohlídku historií švédské mořeplavby posledních dvou století. Nečekejte ale prosklené vitríny s nekonečným množstvím popisků a historických popisů bitev. Čeká vás totiž muzeum pod otevřeným nebem! 18 lodí a jedna ponorka, všechny propojené můstky, návštěvníků přístupné. 

Muzeum se nachází nedaleko centra města a jakmile si zakoupíte lístek, můžete se začít toulat po palubách nejrůznějších plavidel. Vyzkoušet si můžete i sestup do 69m dlouhé ponorky, kterou si můžete důkladně prohlédnout po její celé délce. 

 

Marek v ponorce

 


Haga Göteborg

4) Haga

Dalším místem, které dokazuje, že Göteborg má turistům co nabídnout, je městská čtvrť Haga. V minulosti slum s nechvalnou pověstí, v současné době hipsterská čtvrť vyhledávaná jak turisty, tak místním obyvatelstvem. 

Skansen KronanJedná o síť několika dlážděných ulic lemovaných cihlovými sklady z 19. století a domy s dřevěnými fasádami. Během přestavby města v 70 letech měla být celá čtvrť stržena. K tomu ale naštěstí nedošlo, a tak se nyní můžete malebnými uličkami procházet a nakukovat do výloh kaváren, starožitnictví a dalších drobných krámků.

Jen o pár metrů dál se nachází Skansen Kronan, malá pevnost a bývalé vězení. Postavena byla v roce 1698 a za 5 metrovými zdmi se ukrývalo přes 20 kanónů připravených bránit Göteborg proti možnému útoku Dánů. K tomu ale nikdy nedošlo, a tak velmi dobře zachovaná pevnost nyní slouží jako místo pro konání soukromých večírků a konferencí.

Přestože dovnitř budovy se nedostanete, procházka parkem kolem Skansen Kronan vás dovede na pěknou vyhlídku na město.

 


Botanická zahrada Göteborg

5) Trädgårdsföreningen

Trädgårdsföreningen je nádherný park z 19. století přímo uprostřed města. K vidění jsou v něm tisíce růží, okrasných keřů a listnatých stromů. Všechny rostliny jsou opatřeny cedulkou s názvem, proto park spíše působí jako botanická zahrada. Uprostřed ní se nachází okrasný skleník Palmhuset z roku 1878, ve kterém je k vidění sbírka exotických rostlin.

Vstup do parku není nijak zpoplatněn a slouží tak především jako místo odpočinku a relaxace. Každoročně se v parku pořádají nejrůznější semináře a výstavy. Taktéž se park využívá pro konání hudebních a divadelních produkcí.

Botanická zahrada Göteborg

 


Marstand

6) Marstrand 

Další báječný tip na jednodenní výlet je přístavní městečko Marstrand. Někdy se mu přezdívá „nejkrásnější město Švédska“, což bychom považovali za spíše nadnesený marketingový tah. Nicméně pravdou zůstává, že Marstrand je malebné zákoutí pobřeží Bohuslän. Zaslouženě do něj v letních měsících putují stovky Švédů, aby prověřili své jachtařské dovednosti, a další desítky turistů, aby se pokochali fotogeničností pevnosti Carlstens a užili si koupání v moři.

Samotné městečko Marstand se rozprostírá pod pevností na malém ostrůvku severně od Göteborgu. Dojedete do něj opět pohodlně světle modrým autobusem göteborgské MHD. Po výstupu z autobusu stačí zakoupit zpáteční lístek na trajekt, který vás převeze přímo pod pevnost.

Pevnost Carlstens

Do pevnosti Carlstens určitě doporučujeme jít dovnitř. Prohlídky s průvodcem sice probíhají pouze ve švédštině, ale spolu se vstupenkou dostanete plánek pevnosti s pár informacemi. (Leták mají natištěn asi v 15 jazycích, češtinu zatím nemají.) Pokud vás baví prohlížení vojenských opevnění, pak pro vás bude Carlstens hotový ráj. Přístupná jsou téměř všechna zákoutí hradu a návštěvníci můžou jít i tajnou podzemní chodbou. Po celém areálu pevnosti jsou rozmístěny anglické nápisy.

Příjemná procházka kolem dokola ostrova vás doslova uchvátí krásou okolní krajiny. Výhledy na moře ze členitého skalnatého břehu jsou dechberoucí. Jestliže si s sebou přibalíte do batůžku plavky, můžete výlet okořenit osvěžujícím plaváním v nádherně modré vodě.

Jakmile prozkoumáte pevnost, ošplouchnete se ve vodě a projdete si městečko, nezbyde vám, než se pomocí trajektu zase vrátit na pevninu. Než ale nasednete na autobus zpět, běžte se ještě projít na východ od přístavu a autobusové zastávky k vodní ploše Käftedammarna. Stezky podél pobřeží vás dovedou na hezké vyhlídky a k dalším místům, kde je možné se okoupat. Výhodou této procházky je fakt, že oproti turistickému ostrůvku s pevností, sem zavítá málokdo. Budete tak mít soukromý a ničím nerušený výhled na skalnatou krajinu kolem.

Marstrand

Marstrand

Marstrand

 


Gunnebo Slott

7) Gunnebo Slott

Krásné panské sídlo z 18. století, Gunnebo Slott, se nachází nedaleko centra města. Autobus vás ke Gunnebo Slott zaveze za pohodlných 30 minut a vy tak můžete půl dne příjemně strávit procházkou v rozlehlých zahradách této kulturní rezervace.

Gunnebo Slott byl postaven v roce 1778 jako letní sídlo zámožné rodiny Hallů. Po smrti schopného obchodníka Johna Halla přešel majetek do rukou Johna Halla mladšího, jehož spíše umělecká duše přinesla rodině bankrot. Peníze nabyté otcovými obchodními dovednostmi se rychle rozkutálely až syn o Gunnebo Slott přišel. Smutný konec nastal v roce 1830, kdy Hall mladší umírá ve Stockholmu bez potomků a bez peněz.

V současné době patří sídlo obci Mölndal a návštěvníkům nabízí pohled na zrekonstruované interiéry i exteriéry. Součástí je také krásná kavárna s restaurací, která je obklopená zeleninovou a bylinkovou zahradou. V severním křídle na návštěvníky čeká obchůdek se suvenýry plný krásných dřevěných a papírových upomínkových předmětů s rostlinnou tematikou.

Pokud máte zájem o prohlídku interiérů, doporučujeme udělat online rezervaci zde.


Göteborg

Göteborg nás s Markem poněkud překvapil svou industriální tváří. Elektrárna, pivovar, přístavní jeřáby, rekonstrukce a lešení všude. Jakmile jsme do něj ale blíže nahlédli, objevili jsme i krásná a příjemná zákoutí. Výše zmíněné rady a tipy jsou výňatkem z toho, co všechno jsme v Göteborgu viděli a zažili. Určitě je ale ve městě více věcí k vidění a navštívení. Muzea, zábavní parky, zahrady. Doporučujeme proto zapůjčit si před cestou průvodce po Švédsku, případně pročíst jiné blogy nadšených cestovatelů a načerpat inspiraci také tam.

Pro nás byl a navždy bude Göteborg vzpomínkou na kulturu, kde by se měla žít především „fika“. Volně přeloženo jako „kafíčko a dortík“. Ještě volněji myšleno jako „klídek, relax, žádný shon“. Zároveň budeme s láskou vzpomínat na tzv. půlnoční slunce. Protože červencový Götegorg nám ukázal, jak severně vlastně město leží – ještě o půlnoci bylo světlo.

Výlety mimo město nám prozradily, jak krásná je pobřežní švédská krajina a nyní se už nemůžeme dočkat, až někdy příště zavítáme ještě víc na sever. Moc nás totiž láká vidět sníh, soby a polární záři.


Jestliže vás článek zaujal a motivoval vyrazit do Švédska a rádi byste od nás slyšeli více tipů, neváhejte se na nás obrátit. Tady je na nás kontakt. Rádi poradíme! A kdybyste chtěli někam jinam, co třeba do Budapešti?

Napište první komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *