Kypr, exotická Evropa

Kypr, ostrov tisíce chutí s bohatou historií

Vybíráte si na léto dovolenou u moře, ale všechny evropské destinace vám přijdou jako klišé? Chtěli byste změnu, ale zároveň nemáte v plánu letět na druhou stranu zeměkoule? Tak jeďte na Kypr! My ho s Markem vyzkoušeli loni v dubnu a rozhodně to stojí za to!

Na své si přijdou milovníci koupání a lenošení na plážích, zároveň si ale dovolenou užijí i ti, kteří dávají přednost prozkoumávání měst a historických lokalit. Kypr se vám zalíbí i pokud jste sportovci a vaší vášní je na dovolené utíkat do divoké přírody. No a Kypr vás rozhodně dostane, jestliže vás baví bujaré večírky nebo rádi ochutnáváte místní gastronomii!

Ať už jste kterýkoli dovolenkový typ, vězte, že Kypr vám právě to vaše nabízí!

Kdy na Kypr jet? Jak se po ostrově pohybovat? Proč je polovina Kypru turecká? Co si na Kypru objednat v restauraci? To vše se dozvíte v článku níže. 

Zajímá vás, co na Kypru vidět a co navštívit? Čtěte zde: 14 nej – Kypr.

 

Petra tou Romiou

 

 

Kdy vyrazit na Kypr

Kypr, třetí největší ostrov ve Středozemním moři, by se svou geografickou polohou mohl již téměř řadit do Asie. Nachází se totiž jižně od Turecka, severně od Egypta a západně od Izraele. Nicméně, Kyperská republika je součástí Evropské Unie, a tak je i samotný vstup do země, pro Čechy, poměrně jednoduchý.

PomerančeZ Prahy můžete využít přímého leteckého spojení, které zajišťuje letecká společnost Wizzair. Případně můžete zvolit některou z variant s mezipřistáním. My s Markem jsme na Kypr cestovali také letecky, nicméně s odletem z Vídně.

Kdy tedy na Kypr vyrazit? Právě geografickou polohu ostrova a s tím spojené klimatické podmínky je třeba rozhodně vzít v potaz. Pokud byste se na ostrov vydali v létě, počítejte s tropickými teplotami sahajícími až k 50 °C. V období zimy na vás potom čekají vydatné srážky, v horách srážky sněhové. S Markem bychom tedy doporučovali návštěvu během pozdního jara anebo na podzim. V dubnu byla voda na koupání ještě docela studená, takže tak květen ideál.

 

 

Auto na Kypru

 

Kypr a doprava

Pozor! Na Kypru se jezdí vlevo!

Jelikož se jedná o ostrovní stát, je možné se na ostrov dopravit buď letecky, anebo lodní dopravou. Turisticky pohodlnější bude jistě doprava letecká. Kypr disponuje několika mezinárodními letišti. Při nákupu letenky tak můžete vybírat z letišť Larnaca (LCA), Paphos (PFO) a Ercan (ECN). Z důvodů politických bychom s Markem doporučovali vybírat z letišť nacházejících se na jižní polovině ostrova, tedy Larnaca nebo Paphos. Více o politickém rozdělení Kypru na dvě části níže ve článku.

Vnitřek vozuSamotná doprava po ostrově je potom zdaleka nejpohodlnější automobilem. Autobusová doprava je sice funkční a v okolí letišť a hotelových komplexů i poměrně spolehlivá, ale rozhodně její síť není příliš hustá a jízdní řády jsou, obzvlášť v odlehlejších oblastech, hůř pochopitelné. Lístek se kupuje u řidiče, ale pozor! Musíte mít hotovost, a ne příliš velkou bankovku. Platba kartou není u řidiče možná.

Přímo na letišti, případně v jeho nejbližším okolí, sídlí hned několik společností nabízejících pronájem automobilů. Pokud se tedy na Kypr vydáte letecky a rozhodnete se pro pronájem vozidla, doporučujeme udělat rezervaci na vůz alespoň den dopředu. Některé ze společností sídlících mimo příletový terminál totiž poskytují jejich shuttle servis pouze v případě, že máte rezervaci již hotovou. Nezapomeňte také na to, že k zapůjčení vozidla je vhodné disponovat kreditní kartou. Většina společností debetní karty totiž nepřijímá.

 

Ostnatý drát

 

 

Rozdělení Kypru

Politické rozdělení Kypru hraje v každodenních životech místních obyvatel hlavní roli. Dávno jsou pryč časy, kdy se lidé mohli volně toulat po celém ostrově. Dávno vymizely i dobré sousedské vztahy mezi Turky a Kypřany, kteří ostrov Kypr po staletí obývali bok po boku.

Situace mezi Kypřany a Turky se ve druhé polovině 20. století natolik vyhrotila, že došlo k přirozenému rozdělení, kdy se Turci stáhli na severní část ostrova a Kypřané obsadili jih. Nicméně, rozdílnosti obou kultur byly natolik velké, že v 60. letech vypukla na ostrově občanská válka. Dílo zkázy bylo dokonáno, když se v 70. letech Turecká republika rozhodla situaci vyřešit násilným obsazením celého Kypru. Turecké vojenské jednotky tak obsadily severní polovinu ostrova a prohlásily ji za svrchované turecké území.

Nárazníková zóna OSNKrveprolití, které násilná okupace ostrova tureckými jednotkami způsobila, bylo dočasně zastaveno za pomoci OSN. Ta zřídila v roce 1974 nárazníkovou linii vedoucí napříč celým ostrovem. Doslova a do písmene si představte vztyčené ploty s ostnatými dráty, patroly se samopaly a linii nikoho, kde doposud můžete vidět rozstřílené budovy, zarostlé krátery po výbuších granátů a ozbrojené jednotky OSN, které denně dohlíží na to, aby ani jedna ze stran nevstoupila na území strany druhé či opět nesáhla po násilí.

Situace dočasná, ale ve výsledku asi trvalá. Kypr se dodnes prezentuje jako násilím okupovaná země, která již téměř 70 let nedobrovolně poskytuje azyl Turkům. Turci Kypr vnímají jako jejich právoplatné území, na které díky zásahům zvenčí (OSN) nemají nárok.

Až do roku 2003 nebylo možné hranici mezi severem a jihem překročit. Násilné roztržení rodinných vazeb tak až hrůzostrašně připomíná Berlínskou zeď. V roce 2003 ovšem vznikl první průchod mezi oběma polovinami. Dnes, v roce 2023, existuje průchodů přes nárazníkovou zónu Spojených Národů celkem 7. Pohyb mezi oběma částmi ostrova je tedy do jisté míry umožněn.

 

Nárazníková zóna OSN

 

Politika a cestování po Kypru

V návaznosti na vyhrocenou politickou situaci a násilné rozdělení ostrova, podléhá i cestování z jihu na sever a ze severu na jih určitým pravidlům. Při pěším průchodu přes linii nikoho dnes nemusíte čekat žádné větší komplikace. Nám, Čechům, resp. občanům EU, stačí 2x předložit občanský průkaz, usmát se na celníky, zapózovat a ukázat, že fotka na občance skutečně patří nám a máme vyhráno. Kyperští i turečtí celníci vás nechají víceméně bez problémů projít.

Při průjezdu autem to už ale může být těžší. Protože Turecko není součástí Evropské Unie, je třeba mít u vozidla sjednané 2 typy pojištění. Většina autopůjčoven má ve standardní výbavě pouze pojištění vozidla na území EU. Pokud tedy máte v plánu cestovat do severní, turecké, oblasti, potom je třeba se při půjčování vozidla informovat, zda-li je vjezd na severní část ostrova vůbec možný a případně si připlatit pojištění.

V případě, že byste si přáli naopak většinu času vaší dovolené strávit na severním Kypru, pak doporučujeme následující:

  • Na ostrov přicestovat na jih (letiště Larnaca či Paphos)
  • Za pomoci taxi služby či autobusu se dopravit do hlavního města a tam hranici překročit pěšky
  • Vozidlo si zapůjčit až v severní části ostrova

Jestliže byste přicestovali rovnou na sever, mohlo by se stát, že by vám kyperští celníci mohli odmítnout vstup na jižní polovinu. Tím, že totiž vstoupíte na ostrov rovnou přes okupované území, dáváte najevo svůj souhlas s tureckou okupací. No, a proto byste nemuseli být vpuštěni do jižní části ostrova. Údajně vás v současnosti celníci vždy nakonec pustí, ale neodpustí si nepříjemné pohledy, nevraživé poznámky a možná i nějaký zápis do interní databáze kyperské správy. Riskovat i možné opětovné odepření vstupu při příletu na ostrov nám přijde jako příliš velké riziko. To už si ale zvažte každý sám.

 

Řecký salát

 

Kyperská gastronomie

Kyperská kuchyně je logicky ovlivněna kuchyněmi okolních států, především řeckou a tureckou. Základem je zelenina, olivový olej, víno, ryby a čerstvé maso. Nechybí ale čerstvé bylinky a orientální koření.

Nejvýznamnějším jídlem během dne je pro Kypřany večeře. Téměř každý podnik nabízí tzv. meze – jakýsi ochutnávkový sled pokrmů na malých talířkách, které se daný den v restauraci vaří. Většinou se jedny meze objednávají pro celý stůl a stolovníci jídlo sdílejí.

Jako první se přinášejí studené předkrmy (řecký salát, hummus, olivy, tzatziki, …), následují předkrmy teplé (grilovaný halloumi sýr, pita chléb, pilaf, …). Poté na se na stůl nosí hlavní chody (grilovaná masa, guláš z jehněčího nebo hovězího, zapékané papriky, moussaka, těstoviny, smažené ryby, kalamáry, mletá masa, dušené artyčoky atd.). V některých restauracích vám na závěr naservírují také dezert. Tradiční je baklava (listové těsto, ořechy, med) nebo lokum (turecký med), případně sladké šátečky plněné tvarohem nebo smažené kuličky z bramborového těsta se zmrzlinou zalité medem.

KleftikoKyperským tradičním pokrmem jsou brambory a kléftiko = jehně připravované v hliněných pecích, pečené na dřevěném uhlí. V turecké části Kypru byste pak měli ochutnat lahmacun nebo pide – obojí je jistou variací italské pizzy.

Pro milovníky vína je Kypr hotovým rájem. Údajně se na Kypru pěstuje více než 100 druhů vín. Oblíbeným vínem je Commandaria – víno produkované mnichy. Pokud byste chtěli něco ostřejšího, dejte si štamprli ouza. Jestli jste spíše na pivo, pak můžete zvolit například mnišské pivo Keo.

A na konec jedno osobní doporučení: Restaurace To Nissiotiko v Protaras. Tradiční podnik, úžasná paní majitelka, naprosto geniální kuchyně, velké porce, báječná atmosféra, nízké ceny. To Nissiotiko 

 


 

Láká vás Kypr a zajímá vás, jaká zajímavá místa a památky na něm můžete navštívit? Pak čtěte zde.

Napište první komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *