Kypr – 14 nej!

14 nejzajímavějších míst na Kypru

Kypr disponuje mnoha místy, která jsou krásná a stojí za návštěvu. My jsme pro vás sestavili seznam 14 nej. Díky němu si dovolenou aktivně užijete a nic důležitého nevynecháte. 

Zajímá vás, kdy je nejvhodnější doba na Kypr vyrazit? Jak je to na Kypru s dopravou, počasím a jaká je kyperská gastronomie? Proč je polovina ostrova Kypr označována jako Turecko? Pak si přečtěte článek Kypr, exotická Evropa.


 

Ayia Napa

 

1) Ayia Napa a Cape Greco

Chráněné mořské území Ayia Napa se nachází na jihovýchodním pobřeží ostrova. Malebné a překrásné především díky vlnami vyhloubeným jeskyním. Ty nejednoho turistu lákají k pózování a tvoření opravdu až kýčovitě krásných selfie.

Pozor ale! Ayia Napa je mekkou pařmenů a všech, kteří holdují bujarým večírkům. Takže jestli chcete plážové veselí a drinky, pak neváhejte – tento kyperský kout je pro vás tím, co hledáte!

Jen o pár kilometrů dál na východ se nachází národní lesní park Cape Greco. Pokud vám nevadí procházka s mírným stoupáním, pak si celý mys obejděte pěšky kolem dokola. Kypr vám ukáže, jak krásně modré je Středozemní moře a vy si malebné výhledy na mořskou hladinu můžete vychutnat z nejedné lavičky.


 

Famagusta viewpoint

2) Deryneia – Famagusta view point

Malé soukromé muzeum zaměřené na historii turecké okupace, hned u hranice s nárazníkovou zónou na východní straně ostrova Kypr, je ukázkou, jak brutální útok se na ostrově odehrál před padesáti lety. Na střeše domku je vyhlídková terasa, ze které můžete za pomoci zapůjčených dalekohledů v dálce prohlížet pobořenou Famagustu. Kdysi největší a nejbohatší město Kypru. Ještě v šedesátých letech byla Famagusta producentem až 60 % HDP celého ostrova.

Dnes vám hledí dalekohledů ukáží rozbombardované a opuštěné ruiny. Pohled na rozpraskaný beton a rozmlácené a vybydlené domy sám o sobě nahání husí kůži. Když k tomu přidáte poutavé vyprávění majitele a provozovatele muzea, který musel Famagustu opustit ve svých 14 letech, jedná se o opravdu silný moment, který vám pomůže více a lépe pochopit problematiku kyperské historie.


 

Solné jezero Larnaca

3) Larnaca

Protože většina mezinárodních letů přistává v Larnace, dává smysl se do města podívat. Historické centrum je malé, zato je ale v bezprostřední blízkosti městské pláže a mnoha restaurantů. Takže jestliže neholdujete historickým památkám a raději dáváte přednost gastronomii, potom směle do Larnacy.

Hned za městem se nachází larnacké solné jezero – to bývá polovinu roku zaplavené mořskou vodou, což oceňují především plameňáci. Těch můžete na jezeře spatřit celá hejna. Ovšem, pouze v období, kdy je jezero plné vody.

Hned vedle jezera stojí majestátní mešita Hala Sultan Tekke. Hned u mešity je také minaret, hřbitov a mauzoleum. Hala Sultan Tekke je díky ostatkům Umm Haram (Mohammedovy matky), které ukrývá v mauzoleu, třetím nejvýznamnějším svatostánkem pravověrných muslimů – hned po Mekkce a Medině.


 

Petra tou Romiou

4) Petra tou Romiou

Snad asi nejikoničtější místo Kypru. Skála vystupující z moře označuje místo, kde se zrodila sama bohyně lásky Afrodité. Legenda praví, že se bohyně zrodila z mořské pěny, vystoupila na břeh a svedla mladého muže.

Krásná oblázková pláž přímo svádí k lenošení a ikonická skála k fotografování. Petra tou Romiou je stoprocentně místem, které při návštěvě Kypru nesmíte minout.


 

Choirokoitia

5) Choirokoitia

Rozsáhlé archeologické naleziště prehistorických obydlí, nyní zapsané v UNESCO, se nachází nedaleko Larnacy. Není nijak rozsáhlé a procházka mezi kamennými základy kruhových chýší je za příznivého počasí příjemná. Před vstupem na lokalitu ale mějte na paměti, že se jedná o pozůstatky prehistorických budov – čili jednoduché kruhové stavby nyní nevalné kvality, kdy dochovány jsou pouze základy. Kochat se tak budete především kopcovitým terénem, kyperskou faunou a flórou.

Nezoufejte ale, hned u vstupu jsou 3 budovy pro názornou ukázku zrekonstruovány a vy máte možnost nejen číst zajímavé informace z naučných tabulí, nýbrž také si např. vyzkoušet rozdrtit kukuřici nebo obilí „po pravěcku“.


 

6) Limassol

Město Limassol se v posledních letech tak trochu proměnilo v centrum praní špinavých peněz. Kyperské zákony lákají mnoho mezinárodních podnikatelů, především Rusů, aby investovali a budovali právě na Kypru. Limassol se svým luxusním přístavem a tisíci hotely je proto velice populární především mezi ruskými turisty. Dle našeho názoru, městu Limassol se můžete zcela vyhnout a o nic nepřijdete. Pokud tedy nejste milovníky ruských pokrmů, mrakodrapů a zastavěných pláží, kdy písek a moře přes samý hotel a restauraci ani nejdou vidět.


Kourion

 

7) Kourion

Kourion, to je ale něco úplně jiného. Nádherná rozlehlá archeologická lokalita se nachází na pobřežních skalách a vy tak máte během návštěvy možnost obdivovat krásu Středozemního moře i vysokých skalních útesů.

Do dnešního dne se dochovala nekropole, baziliky, Afroditina svatyně, lázně, řecko-římské divadlo, hřbitov, stadion, katedrála a další budovy. V mnoha z nich můžete doposud obdivovat impozantní mozaikové podlahy. Akropole a veškeré archeologické nálezy jsou nyní zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO.


 

Paphos

8) Paphos

Největší město a základna turistů na západě ostrova. Významné z historického hlediska především díky archeologickým nalezištím Nea Paphos a Hrobky králů. Mezi turisty pak hodně oblíbené obzvláště kvůli velkému množství písčitých pláží vhodných ke koupání přímo ve městě nebo hned za městem.

Nea Paphos je unikátní, ohromně rozlehlé naleziště, které vás uchvátí především nádhernými zachovalými mozaikovými podlahami.

Hrobky králů – do skal na pobřeží vytesaná nekropole. Jen neradi bychom znevažovali důležitost tohoto archeologického naleziště, jistě si zaslouží svůj zápis do seznamu světového dědictví UNESCO, ovšem nás s Markem zrovna toto naleziště příliš nezaujalo. Mnoho turistů, hrozné vedro, dražší vstup a ve výsledku vidíte „jen pár vykutaných děr v zemi“. Z toho hezká je pouze jedna.


 

Lara Beach

9) Lara Beach a soutěska Avakas

Jestli neholdujete městským nebo hotelovým plážím, které bývají obvykle plné lehátek a slunečníků, potom určitě vyrazte na Lara Beach. Nádherná klidná pláž se nachází 26 km severozápadně od Paphosu a je unikátní především díky tomu, že se na ni každoročně vrací stovky želv, aby nakladly vejce. Na pláž je tedy vstup povolen, ale platí přísný zákaz slunečníků a ochrana želv a jejich vajec je prioritou.

K pláži se dostanete pouze vozem. Počítejte ale s tím, že cestou to bude prášit a houpat – pojedete totiž po prašné nezpevněné cestě. Drncavá jízda ale stojí za to. Lara Beach je kouzelná. Doporučujeme!

Soutěska Avakas, vyhloubená horskou říčkou stékající z pohoří Troodos, vás příjemně překvapí. Nachází se nedaleko pláže a mezi jejími stěnami na vás čeká osvěžující chládek.


 

Lofou

10) Vesnice Pano Platres, Laneia, Lofou a další

Kyperské vnitrozemí je skutečně krásné. Obzvlášť oblast severně od města Limassol. Příroda najednou zezelená a objeví se kopce. Kolem vás je to samý divoký fenykl, včelí úly, rozkvetlé louky, horská úbočí, vinná réva a olivové háje. Do toho zasazené malebné vesničky jako například Laneia jsou ideálním místem pro odpočinek či ochutnávku tradičního kyperského vína. Doporučujeme vypnout navigaci a prostě se v této části ostrova Kypr ztratit. Třeba narazíte, stejně jako my, na muzeum medu.

Překrásnou pěší procházkou je turistická stezka mezi vesnicemi Pano Platres a Troodos. Během trasy můžete poslouchat nejen šumění potoka, ale také švitoření slavíků. Pohled na hučící Kaledonský vodopád vás pak jistě pohladí na duši.


 

Kostel na Kypru

11) Pohoří Troodos a kostely UNESCO

Toulky středo-ostrovním pohořím nabízejí spoustu turistických stezek a cestiček. Jednou z nich je například Artemidina stezka, která obchází nejvyšší horu ostrova Kypr. Procházka je to nenáročná, ovšem s krásnými výhledy do okolí.

Pokud budete mít čas a chuť, můžete se vydat hledat 10 kostelíků z 11. až 15. století. Ty byly díky své mimořádné architektuře a unikátní výmalbě v roce 1985 zapsány na seznam světového dědictví UNESCO. A čím jsou tyto horské kostelíky tak zajímavé? Především proto, že zvenčí vůbec nevypadají jako kostely. Pravoslavní Kypřané se nechtěli vzdát své víry, a tak se ubírali více a více do hor, kde své svatostánky maskovali před Křižáky jako obyčejné stodoly. Uvnitř se ovšem činili a my tak dodnes můžeme obdivovat nádherné barevné malby.


 

Klášter Kykkos

12) Klášter Kykkos

Klášter Kykkos je asi nejznámějším klášterem na Kypru. Nachází se uprostřed pohoří Troodos a návštěvníky zaujme především svými krásnými zlatými mozaikami, které zdobí jeho stěny. Ačkoli byl původní klášter postaven na konci 11. století, dnes již vypadá úplně jinak. Současnou podobu získal klášter na přelomu 19. a 20. století.

Lákadlem pro turisty je také muzeum zdobených ikon. Protože je klášter zasazen do překrásného horského prostředí, je ideální spojit jeho návštěvu s návštěvou nedalekých vesnic Pedoulas či Kakopetria.


 

Krajka

13) Lefkara

Když se řekne Kypr, mnohému se vybaví kvalitní víno a krajka. A právě za tou se můžete vydat do vesnice Lefkara, která je kolébkou tradiční ručně vyšívané kyperské krajky. Malá zapadlá vesnička nabízí turistům možnost podívat se na výrobu krajky tak zvaně z první ruky. Lefkarské ženy sedí v tradičních kyperských oděvech před svými obydlími a v rukou třímají jehlu a nit. Můžete se zastavit a pohlédnout ženám přímo pod šikovné ruce.

Samozřejmě, na každém rohu jde krajku koupit. Spolu s ní ale také levné krajkové napodobeniny. Při koupi krajky tak platí jednoduché pravidlo = pokud je cena nízká, jedná se s nejvyšší pravděpodobností o napodobeninu.

V Lefkaře doporučujeme také navštívit místní muzeum krajky. Malé a poučné + vstupné zdarma.


 

Nikósie

14) Nikósie

Nikósie, nazývána též Lefkósie, je největším a zároveň hlavním městem ostrova Kypr. Nachází se zhruba uprostřed a od roku 1963 je rozdělena na 2 části – tureckou a kyperskou. Nárazníková zóna OSN, která prochází celým Kyprem (více info o rozdělení ostrova najdete ve článku zde), prochází také přímo hlavním městem.

Z jedné části do druhé je možné projít dvěma přechody. Nutno ovšem projít celní kontrolou. Jakmile vstoupíte do turecké části města, zaznamenáte ihned, že ráz města, skladba budov, údržba komunikací i složení stánků se suvenýry jsou jiné. Auta najednou jezdí po pravé straně silnice, budovy jsou v horším stavu a vypadají tak trochu vybydleně. Z mešit se ozývá zpěv muezzinů. Ze stánků na vás koukají lahodně vypadající hromady loukoumi (sladká pochoutka s ořechy a medem), do nosů se plíží vůně čerstvě upečených pide a lahmacúnů (turecká obdoba pizzy). Na tržišti pak můžete koupit tradiční tureckou malovanou keramiku, případně si dát horký čaj a zahrát vrhcáby.

Dominantou města je mešita Selimiye, která zaujme už na první pohled. Jedná se totiž o zajímavou architektonickou „směsku“. Původně byla mešita gotickou katedrálou svaté Sofie. Ta ale utrpěla mnohými zemětřeseními a útoky Janovanů. Nakonec padla do rukou stavitelům z Osmanské říše a v průčelí stavby přibyly dva minarety.


 

Fotogalerie

Napište první komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *