Marseille | říjen 2020

Na podzim do Marseille? Rozhodně ano!

Říkáte si, proč by se měl člověk do téhle vyhlášené jihofrancouzské destinace vydávat zrovna na podzim? Vždyť už přece není teplo a levandule je odkvetlá, tak co budete v přímořské Marseille dělat? Dovolte nám vyvést vás z omylu! Podzimní Marseille je kouzelná a určitě stojí za návštěvu.

Přes 300 slunných dní v roce

OlivovníkAno, léto už skončilo. To ale neznamená, že byste v jihofrancouzské Marseille jektali zuby. Málokdy v Marseille prší, ba dokonce, slunné počasí je pro druhé největší město Francie tak charakterisické, jako jsou barety a víno pro celou Francii. Ano, k večeru teplota klesá a je třeba vzít na sebe bundu a možná i nějakou tu šálu, protože od moře fouká, ale přes den si vystačíte s tričkem. Mikinu mějte s sebou jen v případě, že jste opravdu zimomřiví. Sluneční brýle ale určitě přibalte do batůžku či kabelky. Udivíte sami, že se budou hodit.

Dalším z nesporných důvodů, proč je lepší jet do Marseille na podzim, je jistě absence pronikavého bubnování cikád. Na podzim už teploty nepřesahují 25 °C, a tak už to otravné hlasité cvrlikání neruší vaše chvíle u sklenky růžového vína a ani vás nedoprovází při večerních procházkách městem. V noci můžete spát. Zkrátka a dobře, na podzim je ticho. Nejhlasitější hmyzí samečci světa už totiž nemají potřebu vábit svým bubnováním samičky a vy si tak můžete plnými doušky vychutnávat příjemnou středomořskou atmosféru.

S nižšími teplotami navíc ubývá i turistů. No a co si budem povídat, vždy je příjemnější navšívit destinaci, která není v obležení stovek či tisíců zvědavců. Jo! A komáři už na podzim taky nejsou!

Marseille Vieux Port

Co v Marseille?

Tipů, rad a doporučení, co dělat v Marseille, najdete v dnešní době nepřeberné množství. Ten radí tohle, onen zas tamhleto. Všichni ale radí jít do centra a kochat se pohledem na stovky bárek, člunů a loděk zakotvených ve starém přístavu (Vieux Port). No a my s Markem musíme souhlasit. Na krásně modré hladině Lví zátoky si totiž hoví nepřeberné množství vodních plavidel, jejichž stěžně se tyčí k blankytně modré obloze. Chechtání racků a nikdy nekončící něžné šplouchání malých vlnek je balzámem pro duši i všechny vaše smysly. Pohled na plachtoví v kombinaci se slaným vzduchem ovoněným rybinou vám, když už nic jiného, připomene, že kraj, do kterého jste zavítali, je skutečně zcela odlišný od naší české kotliny.

Vjezd do Vieux Port střeží dvě pevnosti: St. Jean a St. Nicolas. Kolem dokola pak přístav obléhají městské domy se zábradlími z tepaného kovu a dřevěnými okenicemi, tak typickými pro každou jihoevropskou destinaci. O pár vln dál od přístavu pak narazíte na další pevnost – Château d’If. Pokud byste měli zájem pokochat se pohledy na vězení Hraběte Monte Christo, nasedněte na trajekt a za 30 minut jízdy jste tam. Pozor ale dejte na předpověď počasí, pokud by byl silný vítr, trajekt nejezdí. A v pondělí má pevnost zavřeno.

Další zajímavá místa Marseille

Notre-Dame de la GardeNespornou dominantou, z dálky i zblízka nepřehlédnutelnou, je Notre-Dame de la Garde, která se svou pozlacenou sochou Panenky Marie bdí nad přímořskou Marseille ve dne i v noci. Rozhodně se tak řadí na seznam míst, která je třeba v Marseille navštívit. Bazilika Panny Marie Strážné shlíží na město z výšky 149 m n. m.. Je postavená na starých základech románské pevnosti a ačkoli výstup k ní není nejjednodušší, naprosto okouzlující výhled na mořskou hladinu při západu slunce vám dozajista dodá veškerou vyčerpanou energii zpět do těla.

Le PanierPokud nejste moc na výhledy a spíš byste rádi poznali atmosféru města a pronikli tak městu více pod kůži, navštivte čtvrť Le Panier. Kdysi nejchudší část města, která se nyní proměňuje ve trendy čtvrť, vás zaujme svou jedinečnou atmosférou. Staré budovy jsou na téměř každém rohu doplněny o graffiti, na chodnících mezi domy stojí květináče s rododendrony, orchidejemi a zpoza rohu se line vůně čerstvě ubaleného jointu. Mezi hipsterskými kavárnami a podniky prodávajícími LP desky pak stojí nádherná ukázka barokní architektury, La Vieille Charité: bývalá budova charity nyní sloužící jako kulturní centrum a muzeum.

MuCEM MarseilleO muzea v Marseille není nouze, většina průvodců se ale shodne na tom, že za návštěvu rozhodně stojí MuCEM, muzeum evropských a středomořských civilizací. Ne, nebojte, nemusíte platit vstup, koukat do vitrín a číst dlouhé popisky. Pokud nejste muzejní typ, pak si zkrátka jenom projděte muzejní prostory, protože jsou jedinečné. Novodobá architektura a umění se snoubí se starobylou architekturou pevnosti St. Jean. Zároveň je v objektu mnoho příjemných laviček a lehátek. Můžete tak dát odpočinou ochablým nohám z dlouhého chození.

 

 

 

Marseille, to jsou rybyRyby

Bylo by divné, kdyby se v Marseille nejedly ryby. V každé přímořské destinaci se jedí, a ani Marselle není výjimkou. Na talíř si v restauraci můžete objednat všechny možné druhy mořských potvor, ale to nejvyhlášenější, nejlepší a nejdražší, co je v Marseille k dostání, je rybí polévka bouillabaisse. Zatímco každý milovník Harryho Pottera už jen při vyslovení názvu pokrmu vzpomíná na Fleur Delacour, každý milovník rybích pokrmů slintá blahem a brečí nad prázdnou peněženkou. Ta pravá nefalšovaná bujabéza se totiž vyšplhá klidně až na 50 za porci.

Jestliže dáváte přednost domácí kuchyni a rádi si připravujete rybí speciality doma, jen tak s trochou citronu a provensálským kořením, pak vám musíme doporučit rybí trhy. Narazíte na ně logicky v ranních hodinách přímo na začátku starého přístavu. Stánky s káděmi ledu, na nich položené čerstvě ulovené ryby. Na kamenech voda smíchaná s krví právě porcovaných ryb pro zákazníka před vámi. To je nefalšovaná Marseille a pro vás, kuchtíky, jednoznačná příležitost pro koupi čerstvého rybího masa.

Rybář

Přistěhovalci, mýdlo a levandule

Dost často bývá Marseille označována jako evropská Marakéš. A není divu, do Afriky je to, co by kamenem dohodil a do asijského Turecka, co by dohodil kameny dva. V ulicích města potkáte ženy v čádorech, muže s plnovousem i Afričany. Ano, tyhle všechny, spolu s ostatními obyvateli města, potkáte. S bagetou v ruce. S bílou dlouho francouzskou bagetou z pšeničné mouky, která je dalším nezaměnitelným francouzským poznávacím znamením. Takže žádná Marakéš, Francie.

Mýdlo Marseille

Je jasné, že hlavní město Provence bude na pohledech prodávat fotografie fialových polí a v obchodech budou levandulové květy k zakoupení, to snad ani není třeba připomínat. Došlo vám ale i to, že na každém rohu budou obchůzky s voňavým mýdlem? Tato báječná komodita se stala marseillským synonymem už v dobách 17. století a celá Marseille je nyní mýdlovou velmocí. O tom, jak se mýdlo vyrábí, kdy bylo vynalezeno a jaký je přesný postup výroby, se můžete dozvědět v muzeu mýdla, které se nachází, jak jinak, než přímo u starého přístavu.

Národní park Calanques

Národní park Calanques

Máte rádi přírodu? A vzali jste si s sebou tenisky? Pak sedněte na autobus v centru, dojeďte na předměstí Marseille a vydejte se na pěší prozkoumávání vápencových sklanatých výběžků do Středozemního moře. Narodní park je nádherný a turistické výpravy v něm ani nejsou nijak extrémně náročné. Tedy, pokud máte v mobilu Mapy.cz. Francouzské značení stezek je, když nic jiného, zmatečné a ne zcela intuitivní. A tak vybavenost kvalitními mapami v mobilu dost pomáhá při orientaci v terénu.

Národní park CalanquesJestli se nebojíte podzimní studené vody, pak můžete tělo otužovat v průzračně čiré vodě třeba na pláži Sougiton. Jestliže se vám nebude chtít do chladné vody vejít, pak můžete jen sednout na oblázkovou pláž a sledovat ostatní. To je taky zábava.

Při průchodu parkem se připravte na omamnou vůni divokého tymiánu a rozmarýnu. Dlouhé jehličí borovic vám pak bude místy křupat pod nohy. Vlasy vám bude čechrat mořský vítr a vy budete mít pocit, že jste se ocitli v krajině městu natolik vzdálené, že vás houpajícíse loďky v zátoce najednou překvapí. Tohle vše je navíc dostupné za pouhých 1,8€ (lístek autobusu). No není to splněný sen?

 

 

Na skok do Cassis, nejkrásnějšího přístavu Provence

Jestli vás už Marseille nebaví a chtěli byste někam o kousek vedle, pak je Cassis skvělou volbou. Obzvlášť na podzim. I tak se ale obrňte vůči turistům. Svou krásnou a jedinečnou atmosférou je totiž lákadlem nejen pro zahraniční turisty, ale také pro Francouze, takže v centru bude plno. Vesnička vzdálěná 20 minut jízdy vlakem z centra Marseille je vskutku romantická. Nad pláží s palmami se tyčí vysoký útes na jehož vršku je rozlehlá pevnost, nyní sloužící jako luxusní hotel.

Cassis

Centrum vesničky tvoří přístav kolem kterého jsou taverny lákající turisty k posezení u lahodné francouzské kuchyně a ke skleničce růžového vína či sklenici mléčně bílého pastis. Během pojídání mušlí pak můžete koukat na pastelové fasády přístavních domků či maják tyčící se nad vjezdem do přístavu.

Snad jedinou vadou na kráse malé Cassis je automat na vlakovém nádraží. Ten ne a ne akceptovat české platební karty. A mince nebere. Ale vy jste koumáci, nějak byste situaci, stejěně jako my, vyřešili.


 

Tak na co čekáte? Kupte letenky a leťte za středomořským dobrodružstvím. Vždyť z Prahy můžete pořídit zpáteční let za necelé 300,- na osobu!

Nohy

Napište první komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *