Madeira
Ostrov Madeira se nachází v Atlantském oceánu zhruba 580 km západně od Afriky, konkrétně od marockého pobřeží. Je součástí madeirského souostroví, které má status portugalské autonomní oblasti a tím pádem spadá do Evropské unie.
Při cestě na ostrov tedy nepotřebujete více než občanský průkaz. Nejlépe se na ostrov dostanete letecky na mezinárodní letiště Funchal. Přímé spojení z Prahy nabízí např. společnosti Eurowings či Smartwings.
Co vidět a neminout na ostrově Madeira?
1) Hlavní město Funchal
Hlavním městem ostrova Madeira je město Funchal. Jedná se o příhodně situovaný přístav, v jehož bezprostředním okolí se nachází velké množství zajímavých a krásných míst a kulturních památek.
V ulicích starého města si prohlédněte krásně malované dveře bývalých rybářských domků, na tržnici si kupte exotické ovoce – obzvláště doporučujeme plod rostliny monstera deliciosa. Místí trhovci jej nabízejí pod názvem ananas-banán a to je dle našeho názoru poměrně vystihující. Plod je sice vzhledově zvláštní, nicméně chuťově je neskonale výtečný! Počítejte ovšem s tím, že si za sladkou chuť plodů monstery trochu připlatíte.
Milovníci fotbalu by jistě neměli vynechat návštěvu CR7 – muzea dedikovaného Cristianu Ronaldu.
Pro obdivovatele spíše historických památek určitě doporučíme procházku po hradbách pevnosti Forte de São Tiago. Malá pevnůstka ze 17. století, která byla vybudována jako ochrana proti pirátům, je nyní otevřena turistům. Jedna její část je nyní přestavěna na restauraci, kde můžete okusit tradiční madeirské speciality anebo si jen vychutnat pohled na zpěněnou vodní hladinu od šálku kávy. (Při toulkách městem možná oceníte veřejné toalety zdarma.)
Ve Funchalu byste rozhodně neměli vynechat návštěvu tamního vinařského průmyslu – a to konkrétně Blandy’s Wine Lodge. Prohlídka jednoho z nejvýznamnějších vinařství vás jistě nadchne. Jestliže na prohlídku nemáte čas nebo chuť, na malou ochutnávku madeirského vína si ale chvilku rozhodně udělejte! V Blandy’s Wine Lodge si alespoň na pár minutek poseďte a ochutnejte tradiční madeirské víno, které je hodně podobné tomu portskému.
Jardim Botânico da Madeira je jednou z nejkrásnějších květinových zahrad na ostrově. Taktéž se nachází v hlavním městě a od druhé nejkrásnější zahrady ostrova Monte Palace Madeira ji dělí hluboké údolí. Mezi zahradami je ale vedena lanovka, takže můžete z jedné do druhé pohodlně přejet kabinkou.
Monte, farnost ve Funchalu, se rozkládá na strmém úbočí kopců nad přístavem Funchal. Nachází se tam již zmiňovaná překrásná zahrada, ale svůj věhlas si získala především díky Carreiros do Monte.
Naprosto unikátní jízda dolů z prudkého kopce v sáních řízených dvěma košíkovody po asfaltu. Zkrátka a dobře, pod kostelem nasednete do velkého proutěného koše (2 až 3 osoby). Koš má ze spodní strany přišroubované dřevěné lyže a 2 zruční muži v moc hezkých uniformách vás za pomoci dlouhých dřevěných tyčí svezou z kopce dolů – to vše mezi běžným automobilovým provozem.
Pozor ale! Za špatného počasí je atrakce nedostupná. (Nám bohužel pršelo, a tak jsme nemohli na vlastní kůži okusit).
2) Mořské bazénky v Porto Moniz
Malé malebné městečko na severozápadním okraji ostrova se mezi turisty proslavilo především díky nádherným a přírodním koupalištím. Protože na Madeiře není mnoho pláží, natož pak písčitých, vymysleli Portugalci geniální řešení – vkusně zabetonovat útesy a vytvořit tak polo přírodní koupání přímo v mořském příboji.
Nejkrásnější pohled na bazénky se vám naskytne při příjezdu z jihu, konkrétně z Miradouro da Santinha.
Vstupné na koupaliště je symbolické a areál zahrnuje jak převlékárnu, šatnu a WC, tak i mini dětské hřiště.
Pokud se vám však za koupání v oceánu nechce platit, pak můžete o pár set metrů popojet a jít se vykoupat do dalších bazénků (více na východě městečka). Do těch je vstup zdarma.
Hned vedle koupališť se nachází malé mořské akvárium, které potěší nejen dětské návštěvníky.
3) Pico do Areeiro
Třetí nejvyšší hora ostrova Pico do Areeiro si jistě zaslouží navštívit. Se svými 1818 m je možným výchozím bodem pro cestu na nejvyšší madeirský vrchol Pico Ruivo.
Na vrchol hory se dá dostat vozem/autobusem/pěšky a od vojenského radaru, po zaplacení vstupného, pak úžasnou panoramatickou procházkou po levádě (pěší turistické značce) PR1, můžete obdivovat strmé vrcholy madeirského středozemí.
Pozor, díky častým sesuvům půdy a rozsáhlým požárům bývá někdy PR1 z části uzavřena.
Nádherné vyhlídky ale nabízí i bezprostřední okolí vrcholu Pico do Areeiro.
4) Poloostrov Ponta de São Lourenço
Další z překrásných procházek/ levád, konkrétně PR8, vás zavede na nejvýchodnější cíp ostrova Madeira. Tento kout ostrova si právem zaslouží vaši pozornost a návštěvu, neboť oproti zbytku ostrova má charakter spíše polopouště. Strmé skály, prudký vítr a horké slunce tak opanují tento skalnatý výběžek.
Na Ponta de São Lourenço lze dojet také lodí, ale procházka přírodní rezervací, kterou můžete absolvovat pěšky, určitě stojí za to! Protože se jedná o stejnou cestu tam i zpět od výchozího bodu (parkoviště), velice silně doporučujeme vyrazit brzy ráno – ideálně s východem slunce. Důvod je jednoduchý: turisté.
Místo je tak nádherné, že i v únoru bylo parkoviště zcela zaplněné a turistů bylo opravdu nepřeberné množství. V sezóně je jistě situace ještě horší.
My naštěstí vyšlápli brzy ráno, proto jsme alespoň cestu tam měli zcela bez lidí a mohli jsme se tak dosyta kochat přenádhernými výhledy na oranžovo hnědá skaliska.
5) Zakletý les Fanal
Vavřínový prales Fanal je údajně největším vavřínovým lesem na planetě vůbec. Nachází se na severozápadě ostrova Madeira, nedaleko Porto Moniz. V roce 1999 byl les zapsán na Seznam světového a kulturního dědictví UNESCO. Vidět v něm můžete až přes 600 let staré vavřínové stromy.
Díky své poloze se v lese velice často povalují chuchvalce husté mlhy, která spolu s pokroucenými tvary vavřínů dodává turistům pocit tajemna až jakýchsi čar a kouzel. Proto se někdy lesu Fanal říká také zakletý les. Magickou atmosféru doplňuje volně se pasoucí skot.
U silnice vedoucí k Fanalu se nachází naučné tabule o původu lesa, jeho hydrologickém významu a také několik stolů s lavičkami, kde můžete posvačit.
6) Pico Ruivo, nejvyšší hora ostrova Madeira
Na nejvyšší madeirský vrchol se dá dostat pouze pěšky a to hned rovnou 3 cestami. Buď po PR1 z Pico do Areeiro, nebo po PR1.3 z Encumeada anebo po PR1.2 z Achada do Teixeira. Poslední zmíněná je nejkratší a nejjednodušší cestou, jak dojít na vrchol.
Výhledy na strmá skaliska jsou ze všech stran neskutečně působivé a ať už zvolíte kteroukoli cestu na vrchol, jistě budete každou chvíli zastavovat, abyste se pokochali jedinečnými pohledy na přírodní krásy kolem vás.
Díky nepřízni počasí, sesuvům půdy či požárům, bývají někdy úseky pěších stezek uzavřeny a znepřístupněny.
Těsně pod vrcholem se nachází bývalá restaurace, dnes pouze malá prodejna suvenýrů. Jsou tam ale k dispozici záchody a venkovní posezení, kde můžete odpočinout před posledními strmými metry.
7) Levada das 25 Fontes, Levada do Risco a Levada do Alecrim
Jednou z nejkrásnějších madeirských oblastí a mekkou turistických tras je hájovna v Rabaçal. Odtud vede mnoho značených levád a je jen na vás, kam se vydáte – neprohloupíte nikdy.
My doporučujeme tento okruh (půl dne):
Jako výchozí bod doporučujeme parkoviště na silnici 105 zde. Odtud se vydejte po PR6 (=PR6.1) k výše zmíněné hájovně. Odtud potom po PR6.1 k vodopádu Risco. Pokud se opět na cestu vydáte brzy ráno, dostane se vám na konci stezky odměny, a to v nikým nerušeném pohledu na hučící vodopád Risco.
Za vodopádem sice vede stezka, ale je uzamčena kovovou mříží, a tak vám nezbyde než se opět vrátit a jít po PR6.1 zpět k hájovně.
Od hájovny pokračujte stejnou cestou, jakou jste k ní dorazili od parkoviště, a zhruba po 300 metrech po vaší levé straně odbočte na PR6.3 Vereda da Lago do Vento. Pěšina mezi zkroucenými stromy vás zavede k rozcestníku. Pokud máte sílu v lýtkách a nevadí vám strmé klesání a stoupání, pak doporučujeme malou odbočku k laguně s vodopádem Laguno do Vento. Za teplého počasí se můžete osvěžit vodou v jezírku. Potom se vraťte k rozcestníku.
Od rozcestníku pokračujte opět po PR3 po strmých schodech. Čeká vás náročné stoupání, nicméně mezi podivně zkroucenými vavříny porostlými lišejníky a mechy. Na každém kroku budete potkávat kapradiny a tajemná mlha dodá celé cestě na malebnosti. Po zhruba 500 metrech končí stoupání a vy se ocitnete na dalším rozcestí.
Odtud pokračujte doprava po PR6.2 Levada do Alecrim, která je typickým ztělesněním toho, co znamená madeirská levada. Cesta již vede po rovině a dovede vás zpět na parkoviště, kde celý okruh začínal.
Pro zdatné turisty lze do programu zařadit i Levada das 25 Fontes – a to konkrétně na úplný začátek. Tedy od hájovny v Rabacal nejít prvně k vodopádu Risco, ale k 25 pramenům. Od nich se vrátit a pak jít výše popsaný okruh.
8) Pláž Prainha
Za nejkrásnější pláž ostrova Madeira jednoznačně považujeme pláž Prainha. Jedná se o malinkou pláž ukrytou za vysokými skalisky nedaleko Ponta de São Lourenço. Přístup k pláži vede po strmých schodech a dole přímo u vody je malý kiosek s nanuky a drobným občerstvením. Otevírací doba kiosku je závislá na tom, kdy má obsluha čas. A tak počítejte raději s tím, že jídlo není k dispozici a pro jistotu si vezměte něco s sebou.
Leží se přímo na jemném černém písku, neočekávejte lehátka a slunečníky. I když i těch tu pár je (v únoru nebyly vytažené).
Postup do vody je mírný, čili pláž je vhodná i pro menší děti. Ty navíc jistě ocení neskutečné množství drobných ještěrek, které se chodí vyhřívat na kameny, případně krást svačinu k vám do batohu.
Na pláži panuje boží klid, ovšem v dopoledních a pozdních odpoledních hodinách je pláž zastíněna vysokými útesy kolem.
9) Sever ostrova – Santana, São Vicente, Seixal
Severní strana ostrova, návětrná strana, mnohem chladnější a zelenější než strana jižní, oplývá velkým množstvím malých městeček a vesniček, které stojí za to navštívit nebo se jimi projít při pěším vandrování.
Asi nejznámější v této oblasti jsou tradiční farmářské domky v Santaně, přírodní bazénky a černá pláž v Seixalu nebo jeskyně v São Vicente (bohužel v současné době uzavřeny veřejnosti).
Malebné vyhlídky na skalnaté pobřeží – např. pohled na vodopád Nevěstin závoj, Miradouro do Guindaste, Orlí skála, malá vojenská pevnost Fortim do Faial, oblázková pláž Praia do Maiata. Zkrátka celá severní oblast ostrova je protkána krásnými zákoutími.
(Pro podrobnější info nám můžete napsat třeba na náš IG nebo FB. Rádi vám poradíme více!)
10) Údolí jeptišek – Curral das Freiras
Do vesnice Curral das Freiras se nyní dostanete pohodlně autobusem či automobilem skrz tunel. Kdysi tomu tak ovšem nebývalo, a proto se malá vesnička stala útočištěm jeptišek, které prchaly před francouzskými útoky na Funchal v 16. století. Díky své poloze v údolí mezi vysokými horami a díky úrodné půdě byla pro jeptišky ideální volbou.
V dnešní době je oblast proslavena především díky pěstování jedlých kaštanů a každý návštěvník povinně odchází domů buď s likérem z jedlých kaštanů anebo s kaštanovou polévkou či pivem v břichu.
My doporučujeme pěší výstup na vyhlídku Eira do Serrado. Začněte v Curral das Freiras a vydejte se po stezce CR27 na jeden z vrcholů tyčící se nad vesnicí. Čeká vás strmý cik cak výšlap 3,5 km (převýšení 695 m). Odměnou vám bude úžasný pohled dolů na vesnici a místo, odkud jste vycházeli, s vysokými horami kolem dokola.
Madeira je překrásné místo bohaté na flóru a faunu. Strelicie, kalokvěty a obří kapradiny rostou běžně podél cest. Všude kolem vás je vysoká vlhkost vzduchu. Všudypřítomné útesy a hory jsou majestátní. Divokost přírody je nezkrotná. Madeira je úžasná!
Jeďte na Madeiru a nechte se okouzlit stejně jako my!
Napište první komentář