Řím | duben 2019

Vyprávění o městě Řím a doporučení dalším cestovatelům

 

„Alespoň jedenkrát za rok vycestovat do Itálie“

Od dob, co jsme s Markem spolu, se tuhle reguli snažíme dodržovat. V roce 2016 jsme to sice nestihli, protože jsme spolu teprve začínali, ale hnedle v lednu 2017 jsme strávili příjemný týden v severní Itálii (Milano a Benátky). V následujícím roce 2018 jsme na podzim zavítali do Toskánska (Florencie), kde jsem si vyzkoušela mimo jiné i studium italštiny. No a konečně, letos, v roce 2019, jsme společně navštívili italské věčné město, Řím.

V Římě jsme prožili nádherných 6 dní plných chůze, kochání se, jarních rychlých dešťových spršek a neskonalé krásy a nadšení. Byl to úžasný necelý týden, kdy jsme opět a zase mohli načerpávat italskou pozitivní energii. Navštívili jsme všechna místa, která se od nás očekávala. Splnili jsme i to, co by se v Římě splnit mělo (např. hození mince do Fontany Di Trevi pravou rukou přes levé rameno) a úspěšně jsme si tak na naší mapě světa odškrtli další navštívenou destinaci.

Ostie, Řím, Itálie, vykopávky, bývalý přístavČím mě Řím nejvíc zaujal?

Musím pobaveně přiznat, že jedna z věcí, které se mi na Římě líbily nejvíce, byl Marek. A víte proč? Protože to nebyl jenom můj Marek, ale by to Marek, Říman. Ještě aby ne, vždyť taky byl v Římě již po sedmé! Takže působil suverénně, o všem věděl, všude byl, mapu nepotřeboval. Na Italy se usmíval, na turisty mručel, zmrzlinu si vychutnával a všechno porovnával s minulými návštěvami svého zamilovaného města. Vykládal mi o historii, bral mě na pro turisty neznámá místa a neustále mi vykládal, jak se dnešní Řím liší od toho, který už tolikrát navštívil.

 


 

„Řím je pro mě La dolce vita!“

Říká Marek, který se už jen při vzpomínce na Řím potutelně usmívá. Pro něj je město antickou krásou, lahodnou chutí, vzpomínkami, vášní a touhou. Ostatně, jako celá Itálie.

Pro mě je Řím koncentrací Itálie a turistů, která už navždy zůstane nádhernou vzpomínkou na štědrý svatební dar od milovaného bratra Mirka. Děkujeme!

 


 

Co navštívit a co dělat ve městě Řím?

O tom, že v Římě se jako turisté rozhodně nebudete nudit, není pochyb. Historických památek je v italské metropoli na tisíce a vybírat je skutečně z čeho. Co by ale každému turistovi doporučil zcestovalý Marek a co se mně líbilo nejvíce? Tady jsou naše doporučení:

1. Navštívit Prisciliny katakomby

Jedním z nejzajímavějších míst v Římě se pro mě staly starodávné Prisciliny katakomby, nacházející se trochu dál od centra města (v době svého vzniku byly za hranicí města), které nejsou přeturistované tak, jako jiné římské historické památky. Jedná se o 13 km podzemních chodeb ve třech podlažích zaplněných deseti tisíci malých prostor, které kdysi sloužily jako místo odpočinku křesťanů. Ti, v dávných dobách, neměli povolení býti pochováni na hřbitovech městských, a proto hledali jiné alternativy pohřbívání. Velice zajímavé povídání, příjemné ochlazení, jedinečný zážitek.

Pro více info navštivte oficiální stránky.

 

2. Zajít na večeři do Trastevere

Pokud na cestách, stejně jako my, rádi ochutnáváte místní speciality, určitě si zajděte na večeři do Trastevere. Tradiční Itálie se tam sice do jisté míry bije se stále se rozšiřujícím negativním vlivem masového cestovního ruchu, ale i přesto je to pořád ona. Takže malé stolečky s kostkovaným ubrusem, primi piati za 5 – 10 EUR, vino di casa a nějaké to dolce na závěr. Na jídlo prostě alespoň jednou musíte do „Zatibeří“, protože bez toho byste neměli tu pravou Itálii.

Pokud nevíte, kde Trastevere hledat, tady máte odpověď.

 

3. Zajet si vlakem do OstieOstie, Řím, Itálie, divadlo, vykopávky, antika

Cesta jednoduchá, náklady minimální, zážitek zaručen. Ostie, kdysi římský přístav, dnes úžasné ruiny starořímského věku.

Pokud rádi prolézáte všechna zákoutí a prostě úplně všechno musíte vidět, potom počítejte s minimálně 4 hodinovou návštěvou, u které se určitě opálíte, protože před ostrým sluncem Vás nebude chránit téměř žádný stín. Jestli ale raději dáváte přednost rychlému prohlédnutí a čtení jen zběžných informací, potom můžete výlet do Ostie spojit s koupáním. Nedaleko se totiž nachází pláže.

 


 

Fotogalerie Řím

Napište první komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *