Guadeloupe | září 2019 | JÍDLO

Guadeloupská kuchyně

Jelikož jsme s Markem na Guadeloupe již nějaký ten pátek, myslíme, že by bylo záhodno podělit se s Vámi o některé naše dojmy. No a protože oba máme rádi jídlo, rozhodli jsme se právě jemu věnovat náš první guadeloupský článek.

Obecně by se asi dalo říci, že tradiční kuchyně vychází z plodin, které zde rostou, a ze zvěře, která zde žije. Vychází z oblastních tradic a současně je inspirována francouzskou kuchyní. Určitě ale v kreolské kuchyni naleznete:

  • mořské plody,
  • zeleninu, včetně mnoha druhů kořenů rostlin a stromů,
  • hovězí a kuřecí maso,
  • tropické ovoce,
  • rýži nebo pokrmy z kořenů rostlin.

Na stole pak samozřejmě nesmí chybět džus a rum.

S Markem nejsme ovšem odborníci, a tak bychom v následujícím článku chtěli spíše zprostředkovat, jak jsme zdejší jídlo a kuchyni vnímali my dva během našeho pobytu.

 

1. ryby a mořské plody

Ryby se zde konzumují hodně a často. Rybí sekce je zcela běžnou součástí každého supermarketu. V rybářských vesnicích jde brzy ráno vidět, jak rybáři vyplouvají na vodu a potom později, dopoledne, je možné jejich úlovky nakoupit přímo na břehu. Rybáři vám vše naváží, očistí a připraví.

Plody moře jsou zde levné a ve vysoké kvalitě, velké. Viděli jsme stánkaře prodávat kraby, langusty, tuňáky. Právě tuňák Markovi chutnal nejvíce. Ale i velká růžová ryba s kostí, která Markovi přistála na talíři v den jeho narozenin, mu moc chutnala.

 

2. tropické ovoce

Je ho tu hodně a je prostě všude. V obchodech, ve stáncích, na stromech, všude kolem Vás. Pěstuje se zde například: banán, kokos, různé druhy melounů, papája, kakao, karambola, pitaya, ananas, abricot, „palmové plody ve tvaru kuliček“, mandarinka, pomeranč, limetka, marakuja, guyava, avokádo atd.

Tropických plodů je tady nepřeberné množství a člověk si může skutečně vybírat. K dostání je i mnoho zajímavých džusových a marmeládových variant. My s Markem ochutnali marmeládu s příchutí ananas + banán. Byla moc dobrá!

Stejně jako džusy mají ovocné příchutě, také nanuky zde mají v různých druzích – např. příchuť kokos, arašíd nebo granátové jablko.

 

3. pojízdné stánky

Jedná se o dodávku, která přijede na místo cca v 11 dopoledne a začne se vybalovat. Ven se vyndají plastové stolky a židličky, vytáhne se generátor a začne se vařit. Tak to na Guadeloupe prostě chodí. Běžnou nabídkou těchto pojízdných stánků jsou vychlazené nápoje + bokit, sandwich nebo agoulous.

 

Bokit

V podstatě langoš, rozřízlý a naplněný. Jako náplň si můžete zvolit, na co zrovna máte chuť. Obvykle jsou v nabídce variace se šunkou, párkem, sýrem, vejcem, cibulí, rybou, hovězím nebo kuřecím masem. Asi nejoblíbenější příchuť je „complet“ = sýr, šunka, kuře nebo steak, cibule, salát, rajče + omáčka.

Agoulous

S Markem bychom to popsali jako velký hamburger (cca průměr 20 až 25 cm), který je zapečený. Je to dobré syté jídlo, náplň stejná jako v bokitu.

 

 

Výhodou stánků je nízká cena a plný žaludek. Markovi opět chutnal nejvíce bokit s tuňákem, salátem a kreolskou omáčkou.

 

4. stánky podél cesty

Ihned po příjezdu na ostrov si všimnete všudypřítomných stánkařů, kteří jsou se sortimentem hned u cesty a spolu s kartonem, na kterém je nápis, vás zvou, abyste právě u nich zastavili a koupili si jejich zboží. Stánky nabízejí obvykle:

  • ovoce (obvykle kokos nebo meloun, ale viděli jsme i stánky nabízející i zeleninu),
  • šťáva vymačkaná z cukrové třtiny (obvykle po balení 1,5 litru, hezky v plastové lahvi);
  • tipunch a jiné nápoje (běžně se u cest nabízí i alkoholické (rumové) osvěžení. Můžete ale zakoupit i třeba džusy.);
  • maniokové placky,
  • kornouty s ořechy,
  • ryby

Zajímavé je, že stánky stojí klidně i u dálnice. Nebo v místech, kde se tvoří nejčastěji dopravní zácpy, nebo třeba před supermarketem. Ceny nižší, zboží lepší kvality.

 

5. tradice pikniků

 

Zásadně o víkendech na plážích. Všichni místňácí vyrazí s přenosnými ledničkami, talíři, příbory, skleničkami a bagetami na pláž. Tam si přímo na roštu opékají maso. Sedí v přístřešcích (každá pláž má několik těchto přístřešků a ohnišť) a pojídají. K tomu jim obvykle hraje hudba z auta. Nádobí umývají v moři, kde ale také solí maso. U konzumace se samozřejmě i popíjí, především pivo a rum.

My jsme si s Markem piknik také vyzkoušeli. Bylo to bezva!

 

6. kakao, káva a vanilka

Všechny tyto suroviny se na Guadeloupe pěstují. Protože na kávové plantáži jsme byli na Bali, rozhodli jsme se tentokrát zjistit něco o pěstování kakao a o jeho následném zpracování. Kakaový plod je moc zajímavý a výroba čokolády je úplná alchymie. Prošli jsme se mezi kakaovými stromy v ekoparku Maison du Cacao a poslechli jsme si přednášku o tom, jak se kakao pěstuje, sklízí a co všechno z něj jde dělat. Návštěva ekoparku byla bezvadná, poněvadž obsahovala i ochutnávku. Okusili jste tak kakaovou pastu, kakaové máslo, rum s kakaem a domácky vyráběnou čokoládu s mnoha příchutěmi. Markovi nejvíce chutnala čokoláda s nadrcenými kávovými boby.

Ovšem i o kávě či vanilce se na Guadeloupe můžete dozvědět více.

7. rum

Rumová tradice na Guadeloupe je velice silná, stejně jako v celém Karibiku. Rum se zde pije samotný nebo jako tipunch – s ovocem a cukrovou třtinou. Téměř celý ostrov je porostlý cukrovou třtinou, která se od ledna do června sklízí a vyrábí se z ní v desítkách destilérek lahodný alkoholický mok. Protože nás zdejší rumová kultura velice zaujala, plánujeme o rumu brzy napsat samostatný článek.

Napište první komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *